Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

„Czarne Mamby” (81′)

Afrykamera

Data:
03.02.2023 / Piątek
Godzina:
18:45
Miejsce:
Kino Orzeł
Wstęp:
12/15 PLN

Opis wydarzenia

Reżyseria: Lena Karbe 

Kraje produkcji: Francja, Niemcy, RPA 

Rok produkcji: 2022

Nagrody i festiwale: CPH:DOX (F:ACT Award), Pordenone Docs Fest (nagroda dla zielonego dokumentu), Guadalajara IFF, Sydney FF, DOK.fest München, Sheffield Doc Fest     

“Badana przez Lenę Karbe południowoafrykańska jednostka antykłusownicza Czarne Mamby ujawnia wciąż istniejące struktury kolonialne. Przenikliwy, oszczędny w środkach film.” – Wendy Ide, “Screen Daily”  

W 2013 r. podczas szczytu polowań na rogi nosorożców powstały Czarne Mamby, kobiece jednostki antykłusownicze, rekrutowane z okolicznych społeczności, pracujące na terenie Parku Narodowego Kruger w RPA. W dokumencie Leny Karbe poznajemy kilka członkiń tej formacji, które nierzadko narażają swoje życie w obronie zwierząt i dzi     kiej przyrody     . Dla jednych to zajęcie z wyboru, które daje im sprawczość i niezależność, dla innych ogromna odpowiedzialność i jedyna szansa na otrzymanie wynagrodzenia, z którego utrzymują całe rodziny. Oprócz bezsprzecznej wartości ochrony dzikiej fauny, reżyserka pokazuje też jeszcze jeden bardzo ważny wątek – wciąż obecne wykorzystywanie czarnej społeczności przez białych.

Lena Karbe – reżyserka urodzona w Rosji, mieszkająca w Niemczech. Absolwentka studiów filmowych na uniwersytetach w Oxfordzie i Monachium oraz w École Normale Supérieure,      założycielka firmy KARBE FILM GmbH skupiającej się na produkcji dokumentów dla publiczności krajowej i międzynarodowej. Wraz z Tristanem Colomą wyreżyserowała w 2018 r. serię dokumentalną “Chinese Dream”. “Czarne Mamby” to jej debiut pełnometrażowy.

Bilety na pojedynczy seans:
15 zł – normalny
12 zł – ulgowy
46 zł – rodzinny/grupowy (dla 4 osób)

Karnet na 6 seansów: 70 zł