Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

DEBATA „Porozmawiajmy o transpłciowości”

12. LGBT Film Festival 2021 - Bydgoszcz

Data:
02.10.2021 / Sobota
Godzina:
18:00
Miejsce:
sala kinowo-widowiskowa MCK
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

2 października 2021, godz. 18.00 / sala kinowo-widowiskowa MCK

DEBATA „Porozmawiajmy o transpłciowości”

Osoby transpłciowe bardzo często w naszym kraju cierpią z powodu klimatu społecznego, jaki obecnie panuje – często stają się ofiarami przemocy pogardy i hejtu. Ponadto coraz więcej mówi się o  skomplikowanych procedurach prawnych, psychologicznych i medycznych w procesie korekty płci. O transpłciowości i problemach z nią związanych będziemy dyskutować w Miejskim Centrum Kultury podczas bydgoskiej odsłony Festiwalu Filmów LGBT. Debatę poprowadzi dr Kosma Kołodziej.

Gośćmi debaty będą:
Ka Katharsis (Kasia Twardowska, 1987 r.) – trans matka „House Of Katharsis”, obecnie ,,Hostel Katharsis”, demonstratorka sztuki, performerka, glamazonka, aktywistka walcząca o prawa środowiska LGBT+, z naciskiem na osoby transpłciowe i niebinarne. Od 2017 roku zajmuje się kreowaniem sztuki queer (Teatr Barakah, Teatr Nowy, Teatr Narodowy w Wilnie ). Współpracowała z wieloma instytucjami kultury (min. Sopocki Dom Aukcyjny, Pra Galeria, Bohema, Desa Unicom, Żywa Pracownia, Pracownia Terra Art). Absolwentka Architektury Wnętrz, studentka na Wydziale Grafiki Warsztatowej krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Aleksandra Dyks – Łepek – lat 46, od 6 lat mieszkanka Węziny pod Elblągiem przy rezerwacie przyrody jeziora Drużno, żona Piotra i matka dwójki dzieci: 17-letniego Daniela, który jest osobą transpłciową, wyautowaną od półtora roku oraz 9-letniej Kai. Opiekunka dwóch psów i dwóch kotów mieszkających z rodziną, dokarmiająca zimą okoliczne ptaki. Od 21 lat pracuję jako psycholog w różnego rodzaju ośrodkach, placówkach oświatowych i stowarzyszeniach pomagając dzieciom i młodzieży oraz ich rodzinom w kryzysach rozwojowych. Jestem osoba biofilną – kochającą życie we wszystkich jego sferach i dążącą do jego ochrony, muzykolubną ogrodniczką, fanką dobrej książki, przydomową poetką, kompozytorką i filozofką amatorką czasami parającą się rękodziełem codziennego użytku i  od czasu do czasu śpiewającą z przyjaciółmi dla otuchy.

Alina Synakiewicz – pedagożka, edukatorka seksualna, koordynatorka wsparcia w Fundacji Trans-Fuzja.

Gabriel Kawa – ma 20 lat, jest z Krakowa. Jest trans mężczyzną, od 2 lat na zastępczej terapii hormonalnej. Na co dzień śpiewa, rapuje, pisze teksty i komponuje muzykę.

Wstęp wolny