Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

DF2023: MIĘDZYNARODOWE FORUM PERKUSYJNE

16. Międzynarodowy Festiwal Rytmu i Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion 2023

Data:
30.05.2023 / Wtorek
Godzina:
13:30
Miejsce:
sala MCK
Wstęp:
Bilety/zapisy/wstęp wolny PLN

Opis wydarzenia

30 maja 2023, od godz. 13.30 / foyer i sala MCK

DF2023: MIĘDZYNARODOWE FORUM PERKUSYJNE

29-30 maja 2023

W tym roku to już 16. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Rytmu i Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION, który zbudowany został na talencie bydgoskich perkusistów oraz zaangażowaniu bydgoskich animatorów kultury.

Perkusja Bydgoska to marka sama w sobie, znana i ceniona od kilkudziesięciu lat w Polsce i poza jej granicami. Wystarczy wspomnieć, że podczas tylko jednej z edycji festiwalu na jednej scenie Opery Nowa udało się zgromadzić ponad trzydziestu absolwentów Bydgoskiej Szkoły Perkusji pod wodzą Johna Becka. To niejedyna znacząca postać ze świata muzyki, która zaprezentowała się na Drums Fusion. Na festiwalowej scenie stawali w poprzednich latach m. in. Dave Lombardo, Terry Bozzio, Skip Haden, Richard Beck, David Friedman, Katarzyna Myćka, Klaus Hessler, Benny Greb, Se Mi Hwan, Jojo Mayer, a także Jan Garbarek, Pat Matheny, Leszek Możdżer, Bona, Apocalyptica, Cindy Blackman, Pet Locked. Wymieniać można by bez końca.

Międzynarodowe Forum Perkusyjne to platforma dydaktyki perkusyjnej najwyższej próby.

Połączenie wiedzy, wirtuozerii i kontaktu z uczestnikami. Tegoroczne MFP odsłoni kolejne oblicze świata instrumentów perkusyjnych. Świata bogatego w barwy, nieznane brzmienia, instrumenty, techniki wykonawcze oraz wspaniałych artystów. Oto oni:

Izabella Effenberg

Kolejna niezwykła kobieta perkusistka, która pojawi się w ramach festiwalu i MFP. Oczaruje słuchaczy niezwykłym instrumentarium, nowymi technikami wykonawczymi, bogactwem nastrojów, dźwięków budzących wyobraźnię i poruszających ludzką wrażliwość.

Szklana harfa, Array Mbira, Steel drums – to tylko część instrumentarium, z którym zapoznamy się podczas warsztatów i koncertu.

Radek Szarek – absolwent Bydgoskiej Szkoły Perkusji. Profesor Hochschule fur Music w Norymberdze. Kolejny muzyk rozsławiający w świecie bydgoski pierwiastek perkusyjny.

Piotr Biskupski – profesor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Artysta perkusista o olbrzymim dorobku i doświadczeniu. Współtwórca festiwalu Drums Fusion oraz Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Forum Perkusyjnego.

Zohar Fresco – poprowadzi masterclass z tego instrumentarium, które nie jest nam tak bliskie jak na to zasługuje. Tym bardziej, iż od jego istnienia historia perkusji praktycznie wzięła swój początek. To artysta wymieniany jednym tchem obok Triloka Gurtu, Mino Cinellu, Pet Locketa czy Nany Vasconcelos.

Jacek Żelazek – twórca i producent rozmaitych bębnów, którymi w jakimś stopniu posługuje się również Zohar Fresco.

PROGRAM

29 maja / MIEJSKIE CENTRUM KULTURY W BYDGOSZCZY

OD 13:30 TARGI DRUMS FUSION (warsztaty, spotkania autorskie, prezentacje producentów muzycznych z regionu)

15:00 DRUMS FUSION SHOW ROOM: warsztaty z bębnów obręczowych (Jacek Żelazek)

16:00 – 18:30 Bydgoska Szkoła Perkusyjna pod kierownictwem prof. Piotra Biskupskiego

19.00 Izabella Effenberg – koncert

AKADEMIA MUZYCZNA, ul. GDAŃSKA 20

17:00 ZOHAR FRESCO – Masterclass (zapisy)

30 maja 2023 / MIEJSKIE CENTRUM KULTURY W BYDGOSZCZY

OD 13:30 TARGI DRUMS FUSION FUSION (warsztaty, spotkania autorskie, prezentacje producentów muzycznych z regionu)

15:00 – 17:00 Izabella Effenberg warsztaty

20:00 Zohar Fresco – koncert (bilety)

Sala kinowo-widowiskowa wyposażona jest w pętlę indukcyjną.