Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

DF2023: PROLOG – VOICES OF THE COSMOS: koncert audiowizualny + wykład

16. Międzynarodowy Festiwal Rytmu i Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION 2023

Data:
13.05.2023 / Sobota
Godzina:
20:00
Miejsce:
Hala Pomp – Muzeum Wodociągów, ul. Gdańska 242
Wstęp:
wolny, obowiązują wejściówki

Opis wydarzenia

13 maja 2023, godz. 20:00 / Hala Pomp – Muzeum Wodociągów, ul. Gdańska 242

DF2023: PROLOG – VOICES OF THE COSMOS – koncert audiowizualny + wykład

Wielkimi krokami zbliża się Festiwal Drums Fusion. Żeby przygotować Was na porządną dawkę muzyki i rytmu, zapraszamy na Prolog, w programie którego znalazł się niezwykły koncert VOICES OF THE COSMOS.

To projekt stworzony przez dwóch artystów dźwięku: Rafała Iwańskiego z Torunia (perkusistę znanego m.in. z grup HATI, ||ALA|MEDA||, ex-Innercity Ensemble) i Wojciecha Ziębę z Grudziądza (solo występującego jako ELECTRIC URANUS) oraz astronoma Sebastiana Soberskiego, kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu i radioastronoma w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem.

VOICES OF THE COSMOS (VOTC) skutecznie łączy osiągnięcia astronomii z muzyką elektroakustyczną. Twórcy korzystają z oryginalnych sygnałów pozaziemskich i dźwięków odbieranych przez radioteleskopy (np. pulsary, magnetosfery planet, Słońce, zorza polarna, masery) oraz inne urządzenia radiowe, czasami korzystają z sonifikacji i archiwalnych nagrań z misji kosmicznych. Ścieżki instrumentalne zintegrowane ze źródłowymi „rytmami i dźwiękami kosmosu” tworzone są za pomocą instrumentów elektronicznych, zarówno cyfrowych jak i analogowych, a także różnych obiektów akustycznych i specjalnie dobranego zestawu instrumentów perkusyjnych – także własnej konstrukcji.

VOICES OF THE COSMOS ma na koncie serię płyt CD i winylowych. „Deep Fields” (19.02.2023, Zoharum Records) to nowa publikacja, która zainicjowała cykl działań związanych z Rokiem Mikołaja Kopernika, ogłoszonym w związku z 550. rocznicą urodzin astronoma. Z kilku godzin materiału live zarejestrowanego w latach 2021-2022 wyłoniono najlepsze fragmenty, które wypełniły album „Deep Fields”.

Liczba miejsc ograniczona. Wejściówki dostępne w kasie MCK i Muzeum Wodociągów od 8 maja.