Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

DF2023: Rytmy świata w Ostromecku

16. Międzynarodowy Festiwal Rytmu i Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion 2023

Data:
03.06.2023 / Sobota
Godzina:
12:00
Miejsce:
Pałace w Ostromecku
Wstęp:
warsztaty wstęp wolny, koncert 50 zł (obowiązują zapisy) PLN

Opis wydarzenia

3 czerwca 2023, od godz. 12.00 / Pałace w Ostromecku

DF2023: Rytmy świata w Ostromecku – finałowy koncert DRUMS FUSION

Ostatni dzień Festiwalu oddajemy brzmieniom Ameryki Południowej, na które zapraszamy do Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku. Usłyszymy dźwięki flamenco, fado oraz tango. Gwiazdą wydarzenia jest Maria Cangiano, pochodząca z Buenos Aires wokalistka i interpretatorka twórczości Astora Piazzoli.

Od godziny 12:00 odbywać się będą warsztaty: rytmu prowadzone przez Borję Soto, który traktuje rytm nie tylko jako element muzyczny, ale także jako możliwość kontaktu ze swoim ciałem i terapeutycznej ekspresji; warsztaty śpiewu prowadzone przez Marię Cangiano dające możliwość otwarcia na dźwięk, frazę muzyczną i autoekspersję; warsztaty taneczno-ruchowe z Dorotą Dzięcioł, podczas których poznać będzie można możliwości traktowania ciała jako instrumentu perkusyjnego.

Jacek Kwaśniak poprowadzi także warsztaty z budowania instrumentów perkusyjnych z recyklingu. Wystąpi także Dziecięca Orkiestra Recyklingowa.

Flamenco puro/ flamenco hoy to projekt będący połączeniem muzyki oraz widowiska artystycznego. Ideą koncertu jest prezentacja flamenco w jego tradycyjnej formie opartej na cante (śpiewie), baile (tańcu) i toque (grze). Tradycyjne flamenco to muzyczny dialog artystów, zabawa rytmem, podążanie za linią melodyczną śpiewu, a wszystko to naładowane dużą dawką emocji, które są kwintesencją tej formy wyrazu. Dzięki nieustannemu przepływowi całej gamy emocji, linia dzieląca scenę i widownię znika, a magiczne porozumienie płynące z desek scenicznych ku publiczności, przypisywane jest czasem duchowi flamenco zwanego „el duende.”

Warsztaty wstęp wolny. Obowiązują zapisy: sabina.stankiewicz@mck-bydgoszcz.pl (w mailu proszę wskazać, którymi warsztatami są Państwo zainteresowani). 

12.30-14.00 – warsztaty ruchowe i warsztaty rytmu

12.00-13.00 – warsztaty wokalne

Miejsce: tarasy Pałacu Nowego w Ostromecku. 

Orkiestra Cajonowa – Cajon Ensemble, czyli sześcioosobowy zespół profesjonalnych perkusistów grających na CAJONACH wykona specjalnie przygotowane aranżacje utworów w klimacie flamenco i fado. Skład zespołu to wielopokoleniowa mieszanka wykonawców pod wodzą artystyczną prof. Piotra Biskupskiego.

Gwiazdą wieczoru będzie Maria Cangiano – urodzona w Argentynie wokalistka, kompozytorka i pedagożka, która zgłębia latynoamerykańską muzykę popularną i eksperymentuje ze swoim głosem, włączając do niego elementy jazzu, klasyki i innych form muzyki świata. Jest jedną z najznamienitszych interpretatorek twórczości Astora Piazzoli. W składzie zespołu wystąpi Maga Falcoff – pochodząca z Buenos Aires perkusistka, instrumentalista i śpiewaczka.

12:00 – 16:00 PIKNIK dla rodzin (warsztaty muzyczne i taneczne z udziałem m.in.: Jacka Kwaśniaka, Doroty Dzięcioł, Marii Cangiano, dziedzictwo kulinarne na bazie lokalnych produktów)  

16.00 – 17.00 FLAMENCO PURO (koncert/widowisko artystyczne) 

17.00 – 18.00 ORKIESTRA CAJONOWA (koncert) 

18.00 – 19.30 MARIA CANGIANO (koncert) 

Koncert jest otwarty i bezpłatny. Miejsca przy stoliku z poczęstunkiem- 50 zł (na wszystkie trzy koncerty jeden bilet). Bilety można rezerwować mailem na recepcja@palaceoatromecko.pl lub kupić w kasie w Pałacu Nowym w Ostromecku.