DF2023: RYTMY ŚWIATA – Yasmin Levy

28.05.2023 / Niedziela
Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy
100 zł / 120 zł / 140 zł PLN

28 maja 2023, godz. 19.00 / Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy

DF2023: RYTMY ŚWIATA – Yasmin Levy

Yasmin Levy. Dama ladino na Drums Fuzjach – ogłaszamy kolejną gwiazdę tegorocznego festiwalu.

Yasmin Levy – artystka fenomenalna, w dodatku jedna z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych gwiazd tzw. muzyki świata wystąpi 28 maja w Filharmonii Pomorskiej.

Koncert będzie jednym z głównych wydarzeń zbliżającego się Międzynarodowego Festiwalu Rytmu i Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion. Yasmin Levy usłyszymy w sekcji RYTMY ŚWIATA, która przybliża muzyczną różnorodność kontynentów. Będzie tu naprawdę wielobarwnie i inspirująco! Artystka łączy bowiem muzykę sefardyjską z elementami flamenco przy użyciu takich instrumentów jak ud, skrzypce, wiolonczela i fortepian.

Urodzona w Jerozolimie Levy śpiewa w ladino (judeohiszpańkim), czyli ginącym języku hiszpańskich Żydów. Yasmin była nim otoczona od maleńkości – jej ojciec, Yitzhak Levy, był bardzo ważną osobistością w kręgu ludzi prowadzących badania i zajmujących się ochroną kultury żydowsko-hiszpańskiej. Do dziś ladino pozostaje jedną z najbardziej przejmujących i romantycznych muzycznych tradycji w kulturze żydowskiej. Śpiew artystki jest również niezwykle przejmujący. Z uwagą i czułością pochyla się ona nad najpiękniejszymi utworami dziedzictwa ladino, łącząc je z andaluzyjskim flamenco.

Ma na swoim koncie osiem albumów, a po nagraniu piątego – „Libertad” – Yasmin Levy mówiła o sobie: „Zaczynałam jako piosenkarka ladino zanim szeroka publiczność na świecie wiedziała, czym jest ladino. Nikt nie słuchał utworów ladino, ale cudownie udało się tchnąć w nie nowe życie i dziś są one ponownie rozpoznawalne. Nie jestem jednak tylko wykonawczynią pieśni w języku ladino, jestem pieśniarką world music, która śpiewa także we współczesnym języku hiszpańskim i sięga po brzmienia, które ją zachwycają”.

W swoim głębokim, przejmującym stylu śpiewania, Yasmin jednocześnie zachowuje i wskrzesza na nowo najpiękniejsze utwory dziedzictwa żydowsko-hiszpańskiego ladino, łącząc je z andaluzyjskim flamenco. Często znajdzie się w jej kompozycjach również tango czy muzyka Bliskiego Wschodu. Wszystko to sprawia, że Levy zachwyca publiczność na całym świecie. Subtelność, wrażliwość i pasja Yasmin Levy, a przede wszystkim talent porównuje się do najwybitniejszych pieśniarek world music młodego pokolenia takich jak Mariza i Buika.

Levy wystąpiła na licznych międzynarodowych festiwalach i podczas wielu wydarzeń kulturalnych m.in.: WOMAD w Singapurze, Forum Barcelona, na noworocznym koncercie BBC w Londynie, a także w jednym z najsłynniejszych miejsc koncertowych na świecie – Carnegie Hall w Nowym Jorku. Jako jedna z nielicznych artystek przez trzy lata z rzędu wyróżniana była w najbardziej prestiżowym plebiscycie BBC World Music Awards.

Bilety: 100 zł / 120 zł / 140 zł
Dostępne w kasie Emceku / Fanaberii (ul. Gdańska 13, Bydgoszcz)

Bilety do kupienia w kasie MCK, na bilety24.pl, na biletyna.pl, na kupbilecik.pl