Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

„Dopóki mogę iść” (92′)

Afrykamera

Data:
03.02.2023 / Piątek
Godzina:
20:30
Miejsce:
Kino Orzeł
Wstęp:
12/15 PLN

Opis wydarzenia

Reżyseria: Stefan Arsenijević 

Kraje produkcji: Serbia, Francja, Luksemburg, Bułgaria, Litwa 

Rok produkcji: 2021

Nagrody i festiwale: EFF Paris 2022 (specjalne wyróżnienie i nagroda Luna dla najlepszego filmu), FF Sevilla 2022, Karlovy Vary MFF 2021 (Kryształowy Glob dla najlepszego filmu i aktora oraz specjalne wyróżnienie za zdjęcia), Cairo MFF 2021, Haifa MHH 2021

Dopóki mogę iść jest najbardziej poruszający przez sposób ukazania braku końcowych rozwiązań – aż nazbyt prawdziwy dla doświadczenia uchodźców – nawet gdy przyjmuje zamkniętą formę podróży bohatera.” – Guy Lodge, “The Variety”

Strahinja i Ababou to młode małżeństwo z Ghany, które opuściło swój kraj w poszukiwaniu lepszego życia w Europie. Wielokrotnie deportowani, trafiają do obozu dla uchodźców w Serbii, gdzie każde z nich inaczej wyobraża sobie dalszy pobyt w tym miejscu. Gdy Strahinja pracuje jako wolontariusz Czerwonego Krzyża, stara się o angaż do lokalnej drużyny fu     tbolowej i myśli o pozostaniu w Serbii, Ababou postanawia opuścić obóz i męża, i dostać się do Wielkiej Brytanii. Stefan Arsenijević w swoim przejmującym i tragicznym filmie podjął niezwykle aktualny temat. To jedna z tysięcy dramatycznych historii uchodźców, o których słyszymy, czytamy i które obserwujemy codziennie. Opowieść jest alegorycznym retellingiem „Strahinja Banović”, słynnego serbskiego średniowiecznego poematu epickiego.  

Stefan Arsenijević serbski reżyser i producent, twórca nagradzanych filmów krótkometrażowych, w tym nominowanego do Oscara  “(A)Torsion” (2003), a także pełnego metrażu “Love and Other Crimes” (2008). Od 2015 r. jest menadżerem regionalnego programu szkoleniowego (First Films First) dla młodych reżyserów filmowych z Europy Południowo-Wschodniej, prowadzonego przez Instytut Goethego. “Dopóki mogę iść” to jego drugi film pełnometrażowy.   

Bilety na pojedynczy seans:
15 zł – normalny
12 zł – ulgowy
46 zł – rodzinny/grupowy (dla 4 osób)

Karnet na 6 seansów: 70 zł