„Dreszcze” (1981) + prelekcja dra Dominika Wierskiego

06.03.2021 / Sobota
Kino Orzeł
5 PLN

Od 6 do 8 marca serdecznie zapraszamy na 9. Urodziny Kina Orzeł! Kino ’81, kino ’12, Małe Animocje, Dzień Kinomanek, plakatobranie. Wszystko z miłości (i tęsknoty) do kina.

W sobotę (6.03) cofniemy się do roku 1981, by przy okazji 40. rocznicy Bydgoskiego Marca przyjrzeć się polskiemu kinu tego jakże historycznie ważnego roku. Obejrzymy 4 tytuły: „Limuzyna Deimler-Benz” Filipa Bajona z Piotrem i Michałem Bajorami w rolach braci u progu II wojny światowej; Jerzy Radziwiłowicz, Franciszek Pieczka i ponownie Piotr Bajor w „Rysiu” Stanisława Różewicza w dramatycznej wojennej historii młodego partyzanta zmuszonego do wykonania śmiertelnego wyroku; nagrodzona m. in. Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie opowieść o nastolatku wystawionym na komunistyczną indoktrynację w „Dreszczach” Wojciecha Marczewskiego; Bogusław Linda w leżącym lata na cenzorskiej półce „Przypadku” Krzysztofa Kieślowskiego, czyli trzech wariantach losów biegnącego na pociąg everymana. Projekcje wstępem poprzedzą znakomici filmoznawcy, prof. Piotr Zwierzchowski i dr Dominik Wierski. Bilety: 5 zł.

Niedzielę (7.03) zaczniemy od Małych Animocji i klasycznej już dziś animacji Leszka Gałysza „Odwrócona góra albo film pod strasznym tytułem”. Na ekranie smoki, rycerze, dobre duszki, skrzaty, olbrzymy i gadająca kura. A w głośnikach w obsadzie dubbingowej m. in. Daniel Olbrychski, Adam Ferency i Krzysztof Kowalewski.Bilety jak zawsze: 5 zł. Tego dnia powspominamy też rok 2012, kiedy to Kino Orzeł zostało reaktywowane. Przypomnimy głośne, festiwalowe, polskie produkcje z tego roku: narodziny Paktofoniki w „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida; rozliczenie z wojenną przeszłością w „Obławie” Marcina Krzyształowicza; malowniczą Lizbonę i zmysłową filmową opowieść – „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego; mieszającą sen i jawę historię społecznych outsiderów z „Dziewczyny z szafy” Bodo Koxa. Bilety: 5 zł.

Tegoroczne urodziny ponownie połączymy z Dniem Kobiet, by (8.03) w ramach Dnia Kinomanek zaproponować cztery różnorodne tytuły wyreżyserowane przez kobiety: zderzenie kultur w ekstremalnym himalajskim krajobrazie w „Ścianie cieni” Elizy Kubarskiej; siłę kobiecej przyjaźni na życiowym zakręcie w nagrodzonym w Berlinie i San Sebastian „Nigdy, rzadko, czasami, zawsze” Elizy Hittman; pełną humoru i refleksji dokumentalną psychoanalizę 3 bardzo różnych związków w „Między nami” Doroty Proby; zjawiskową Marfydd Clark w jednym z najlepiej ocenianych horrorów zeszłego roku, czyli „Saint Maud” Rose Glass. Bilety (tradycyjne): 11/14/40 zł.

Po zeszłorocznym ogromnym zainteresowaniu urodzinowym plakatobraniem, postanowiliśmy uczynić z tego tradycję. Tegoroczne będzie oczywiście uboższe, nadal jednak będzie można zdobyć wiele dzieł sztuki plakatu z tytułami z repertuaru 2020/2021. Plakatobranie zaczynamy w sobotę 6.03 o 12:30. Nie rezerwujemy, nie gwarantujemy dostępności – kto pierwszy ten lepszy!

Wszystkim naszym widzom, dziękując za Wasze wsparcie w tym trudnym dla wszystkich roku, życzymy wszystkiego filmowego! I do zobaczenia w Kinie Orzeł!

„DRESZCZE”

Rok 1955. Ojca trzynastoletniego Tomka aresztuje UB. Chłopiec dołącza mimo to do grona wybrańców, którzy zostają przez władze szkolne wysłani na specjalny obóz harcerski. Obóz, prowadzony przez fanatycznych komunistów, jest miejscem, w którym dzieci poddawane są brutalnej indoktrynacji. Tomek, zafascynowany osobą druhny-przewodniczki, ulega jej wpływowi.