Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Drums Fusion dla dzieci

Drums Fusion 2021 - Prolog / Bydgoszcz, Kujawy i Pomorze

Data:
30.05.2021 / Niedziela
Godzina:
12:00
Miejsce:
Transmisja online w wybranych Strefach Kultury
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

30 maja 2021, godz. 12.00 / parking przy MCK – transmisja w Zielonych Strefach Kultury

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION przygotował także program dla najmłodszych odbiorców. W trakcie Prologu Festiwalu, 30 maja zapraszamy na wydarzenia z perkusją w roli głównej i z mocnym akcentem ekologicznym. Będą warsztaty robienia instrumentów, konkursy, teatr, występ Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej, a także niecodzienna okazja do obejrzenia zabytkowej śmieciarki. Na koniec uraczymy Was koncertem Orkiestry Na Dużym Rowerze, która przyjedzie i zagra na sześcioosobowym jednośladzie. Wydarzenia będą transmitowane do Zielonych Stref Kultury: w Myślęcinku, w centrum miasta oraz w Fordonie.

I właśnie w ramach Prologu przygotowaliśmy specjalny program dla dzieci – 30 maja na parkingu przed Miejskim Centrum Kultury w samo południe rozpocznie się drumsowy dzień dla najmłodszych. Ze względu n pandemię i obostrzenia nie możemy zaprosić Was do siebie, ale będziemy transmitować całe wydarzenie w czterech Zielonych Strefach Kultury: w Strefie przy Wyspie Młyńskiej, w WakeParku w Myślęcinku, w Fordonie przy ul. Piwnika Ponurego oraz przy ul. Gimnazjalnej (Petite Lidi & Landschaft). 

Na początek zagra Dziecięca Orkiestra Recyklingowa w ramach projektu „Dzieci kontra śmieci”. W ruch pójdą bębny, kotły, talerze, dzwonki – wszystko zrobione z materiałów recyklingowych, w dodatku samodzielnie przez młodych muzyków. Orkiestra prowadzona jest przez Jacka Kwaśniaka, bydgoskiego perkusistę. Pod jego czujnym okiem dzieci samodzielnie stworzyły instrumenty perkusyjne z surowców wtórnych. Powstały z kartonów, butelek plastikowych, kawałków mebli, garnków, pudełek, puszek i wiader. 

Po występie podpatrzeć będzie można jak takie instrumenty skonstruować samemu – będzie też okazja do ich stworzenia na miejscu. Powstaną też ekologicznie barwione koszulki. Na najmłodszych czekają także konkursy i quizy, pokaz ćwiczeń jogi dla dzieci, a także teatr improwizowany. 

Na naszym parkingu stanie też śmieciarka – niezwykła historyczna śmieciarka z lat 70.  Długo nieużywany pojazd marki Jelcz został odrestaurowany przez firmę ProNatura, która zdecydowała się przywrócić ją do życia pokazując jednocześnie sens działań recyklingowych. O zabytkowym „Jelonku” opowiedzą pracownicy ProNatury.  

Ostatnim punktem dziecięcego dnia Prologu Drums Fusion będzie koncert Orkiestry Na Dużym Rowerze. Sześcioosobowy band wjedzie na parking na specjalnie zbudowanym na potrzeby festiwalu jednośladzie. Niezwykłym – bo sześcioosobowym. I zagra na nim koncert – będzie kontrabas, instrumenty dęte i perkusyjne, a także gitara i skrzypce.

Drumsowy dzień dla dzieci jest jednocześnie inauguracją projektu Miejskiego Centrum Kultury pn. „Kultura ProNatura”, z którym powracać będziemy do Was podczas całych wakacji. 

Projekt jest propozycją plenerowych wydarzeń skupionych wokół zagadnień ekologii, recyklingu, szacunku dla przyrody i pokory wobec natury w ramach idei zrównoważonego rozwoju. Będziemy pojawiać się w różnych częściach miasta z naszym sześcioosobowym rowerem i zabytkowym „Jelonkiem” ProNatury. Towarzyszyć nam będzie także Dziecięca Orkiestra Recyklingowa. Tym samym połączymy świetną zabawę z edukacją ekologiczną dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta. 

Program:

godz. 12.00 – koncert Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej i pokaz budowy instrumentów perkusyjnych oraz produkcja koszulek

godz. 12.25 – konkursy ekologiczne przy historycznym „Jelonku” i prezentacja śmieciarki ProNatury

godz. 13.00 – podgląd warsztatów tworzenia instrumentów i koszulek

godz. 13.05 – improwizowana forma teatralna

godz. 13.20 – zamknięcie warsztatów tworzenia instrumentów i koszulek oraz pokaz efektów pracy

godz. 13.30 – prezentacja „Jelonka” i historia niezwykłej śmieciarki

godz. 13.40 –  Występ Orkiestry Na Dużym Rowerze