Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

“Duch Bauhausu”

Millennium Docs Against Gravity PROLOG

Data:
28.08.2020 / Piątek
Godzina:
20:00
Miejsce:
Klub Mózg
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

Zanim ropocznie się tegoroczna edycja Millenium Docs Against Gravity, zapraszamy na Prolog bydgoskiej odsłony festiwalu. W tym roku odbędzie się on pod hasłem “Architektura”. W programie “Duch Bauhausu” Nielsa Bolbrinkera i Thomasa Tielscha oraz “Wielka Architektura” Kaspara A. Schrodera. Wstęp wolny.

Tym razem pokaz filmów w ramach Prologu do 17 odłony festiwalu Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dwóch miejscach: w środę, 26 sierpnia w Fabryce Lloyda  obejrzymy „Wielką Architekturę” („Big Time”), a w piątek 28 sierpnia w klubie Mózg wyświetlony zostanie “Duch Bauhausu” („Bauhaus spirit”).

Współorganizatorem pokazów prologu jest Stowarzyszenie Koloroffon i fundacja Art-House.

 

28.08.2020 g.20.00 w klubie Mózg ul.Parkowa 2

film “Duch Bauhausu” („Bauhaus spirit”),  reż.Niels Bolbrinker, Thomas Tielsch Niemcy 2018, 90 min

Po projekcji filmu klub Mózg zaprasza na afterparty „Architektura dźwięku”

Czym tak naprawdę był Bauhaus? Radykalną artystyczną utopią, czy raczej ruchem, który wciąż wpływa na nasze życie i otaczający świat? Film przedstawia fascynującą historię powstałego 100 lat temu innowacyjnego nurtu w sztuce, a także wyrosłe z niego współczesne społeczne i artystyczne projekty. Mimo upływu lat, Bauhaus okazuje się dziś ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Nie chodziło w nim przecież nigdy o sam proces twórczy, o sztukę dla sztuki. Forma miała wynikać z funkcji, a najbardziej liczyło się ulepszanie świata właśnie za pomocą sztuki i architektury – łączenie w jedno sztuki, rzemiosła i technologii.

W filmie poznajemy nie tylko historię Bauhausu, ale także jego bogate i zróżnicowane dziedzictwo, które przejawia się dziś w rozmaitych projektach. Obserwujemy artystów, naukowców i architektów świadomie odnoszących się do Bauhausu jako aktualnej idei, która pomimo upływu czasu nie straciła na atrakcyjności. Co więcej, okazuje się obecnie nadzwyczaj inspirująca. Charakterystyczna dla Bauhausu synteza wyobraźni i struktury, bogactwa i prostoty są ważnymi elementami kultury i życia codziennego XX i XXI w. Wystarczy wspomnieć, że inspirują się nim projektanci Apple’a czy współcześni architekci. Twórcy filmu prezentują wizjonerskie idee Bauhausu, jego współczesne konteksty i zadają zawsze aktualne pytania: jak chcemy żyć i dokąd zmierzamy?

Zwiastuny