„Dwie łodzie – dwa głosy” – polsko – ukraińskie Wianki 2022 na nabrzeżu Brdy!

Bydgoskie Wianki – Tradycja Powraca

24.06.2022 / Piątek
Barka Lemara

24 czerwca 2022, godz. 16.00 – 21.00 / barka Lemara

„Bydgoskie Wianki – Tradycja Powraca!”

„Dwie łodzie – dwa głosy” – polsko – ukraińskie Wianki 2022 na nabrzeżu Brdy! Portowy zaułek pomiędzy Spichrzami MOB a zabytkową barką „Lemara”. Piątek, 24 czerwca, godzina 16:00 – 21:00.

„Wianki” w epoce Międzywojnia weszły do ścisłego kanonu bydgoskich „rytuałów miejskich”, gromadząc zawsze liczną publiczność i mobilizując kreatywność. Stojące w porcie jednostki odświętnie dekorowano, a odcinek Brdy pomiędzy Mostem Teatralnym a Mostem Bernardyńskim stawał się „sceną” występów, pokazów, parady statków, barek, osad wioślarskich, prywatnych łódek. Prezentację otwierała „berlinka” z herbem Miasta na dziobie. Współczesna obecność zabytkowej barki „Lemara” – wykorzystanej podczas „Wianków” w charakterze sceny i zaplecza, jak również prywatnych pasażerskich łodzi drewnianych, pozwala nawiązać symbolicznie do dawnych tradycji.

Planowana reaktywacja „Wianków” będzie nieco kameralna w formie, oniryczna, akcentująca harmonię Miasta i jego „mistycznej” rzeki, umożliwiającej Bydgoszczy powstanie, rozwój i trwanie… Zauważając jakże burzliwe i nagłe zmiany w otaczającej nas rzeczywistości, nie zapominamy o Gościach z Ukrainy, którzy przybyli nad Brdę w poszukiwaniu schronienia, nowego domu. Nasze „janowe’ świętowanie będzie wspólnym przeżyciem.

Ramowy program:

16:00 – rozpoczęcie wicia wianków, spotkanie wolontariuszy, równolegle przerywniki muzyczne i narracja historyczno – etnograficzna (prezentacje Anny Kornelii Jędrzejewskiej z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy)

17:00 – promocja książki Tomasza Izajasza „Pozdrowienia znad Brdy”, wraz z prezentacjami muzycznymi oraz omówienie projektu „Legendy Szyperskie” przygotowanego przez Muzeum Legend Szyperskich

18:00 – występy Zespołu Pieśni i Tańca „Płomienie” działającego przy MDK Nr 4 w Bydgoszczy

18: 45/19:00 – „Dwie łodzie – dwa głosy” – muzyczne prezentacje na falach Brdy, rzucanie wianków itp… Wystąpią m.in.: Urszula Psujek, Anastazja Sotina, Ludmiła Klunko, Igor Żurawski

20:00 – 21:00 – rejsy po Brdzie łodzią „Bydgoszczanka”