Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Dzień kobiet w Ostromecku

przedpremiera książki / spotkanie z autorką / koncert

Data:
07.03.2021 / Niedziela
Godzina:
16:00
Miejsce:
Pałac Nowy w Ostromecku
Wstęp:
zapisy na wydarzenie

Opis wydarzenia

7 marca 2021, godz. 16.00 / Pałac Nowy w Ostromecku, wstęp wolny- liczba miejsc ograniczona

Dzień kobiet w Ostromecku. Przedpremiera książki „Bydgoszcz jest kobietą” i spotkanie z autorką Małgorzatą Grosman. Piosenki dwudziestolecia – duet Małgorzata Żurańska-Wilkowska i Maja Babyszka.

Z okazji Dnia Kobiet zapraszamy do Pałacu Nowego w Ostromecku na spotkanie autorskie z pisarką Małgorzatą Grosman. Prezentacji nowej książki pt. „Bydgoszcz jest kobietą” towarzyszyć będzie muzyczny występ duetu Małgorzaty Żurańskiej – Wilkowskiej i Mai Babyszki z piosenkami z dwudziestolecia międzywojennego.

Małgorzata Grosman – bydgoska pisarka, z wykształcenia pedagog, z zawodu dziennikarka. Przez lata związana z „Gazetą Pomorską”.

Sama autorka o swojej najnowszej książce mówi tak: „To nie jest praca naukowa, choć nasiedziałam się przy niej nad książkami, dokumentami i przed komputerem tak wiele, że mogłabym przygotować garść, a nawet kilka garści biogramów zacnych, słynnych, zasłużonych bydgoszczanek. […] Chciałam pokazać nie kilka życiorysów, ale to, że na losy naszego miasta i ludzi w nim mieszkających, wpływ miały (i mają) zarówno te najbardziej znane postaci, jak i mniej znane lub nieistniejące w publicznej świadomości. To kobiety i mężczyźni, a nie tylko mężczyźni, jak sądzić można na podstawie informacji o władzach miejskich czy z historii bitew. A przecież w duchu tak pisanej historii wciąż jesteśmy wychowywani. Poznajemy nazwiska generałów, miejsca bitew, nazwy partii, imiona władców. Jest to niemal wyłącznie męska historia. Pełna patosu, ale i ogólników. Bez szelestu halek, meandrów koronek, zapachów zup w kuchni polowej, odcieni szarych, twardych posłań.

Tymczasem prawdziwe życie odbiega od tej wizji. Losy kobiet i mężczyzn są splecione, zależne od siebie. Nie byłoby żadnego bohaterskiego generała, nie byłoby młodzieży ruszającej do powstań, gdyby nie matczyne wychowanie w duchu polskości. To tylko jeden przykład tych zależności, ale chyba najbardziej czytelny w kontekście dzisiejszego postrzegania historii.

I to chciałabym zmienić. Znajdziecie więc w tej książce mnóstwo nazwisk znanych i nieznanych. Być może waszych babć, prababć, ich sióstr, kuzynek, przyjaciółek, znajomych, przełożonych. Artystek, ale i właścicielek sklepów czy innych biznesów, aktywistek społecznych. Przekrój społeczeństwa, nie pojedyncze postaci. Bo historia Bydgoszczy, ale też Polski i całego świata, to również ich historia”.

Bohaterkami książki są: sprzedawczynie ryb, właścicielki składów, drogeryj i księgarni, lekarki, farmaceutki, siostry, zawiadowczynie, redaktorowa, powstanki, aktywistki, skautki, dyrektorki, kierowniczki, nauczycielki, przestępczynie, prostytutki, policjantki, wykształcone, literatka, aktorki, reżyserka, śpiewaczki, introligatorki, komunistka, właścicielka pensji, mężatka.

Po prostu kobiety.

Spotkanie uświetni duet artystek, które wykonają piosenki z dwudziestolecia międzywojennego.

Małgorzata Żurańska-Wilkowska – absolwentka wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, niemieckiej Popakademie oraz Wydziału Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Maja Babyszka – studentka fortepianu jazzowego w klasie Krzysztofa Herdzina Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, wychowanka Klasy Talentów Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy.

 

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, na spotkanie obowiązują zapisy. Prosimy o rezerwację miejsc na adres: alicja.duzyk@mck-bydgoszcz.pl lub SMS 507 099 187. Wstęp wolny.