''
Emcek to przede wszystkim miejsce spotkań z kulturą. Dlatego staramy się tworzyć wydarzenia dostępne, w których będzie mógł uczestniczyć każdy człowiek. Chcemy dowiedzieć się, jakie mają Państwo potrzeby, by wziąć je pod uwagę. Zależy nam na miłej atmosferze i poczuciu swobody doświadczania i tworzenia.
Opis dostępności wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli
Budynek Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy zlokalizowany jest przy ul. Marcinkowskiego 12-14 w Bydgoszczy. Wejście główne do budynku znajduje się od strony ulicy Marcinkowskiego, budynek posiada 4 kondygnacje: 3 naziemne i 1 podziemną.
Parking należący do MCK usytuowany jest po lewej stronie budynku (12 miejsc parkingowych). Na terenie parkingu MCK brak oznaczonych stanowisk dla OzN. W strefie parkingowej przy budynku znajduje się 1 miejsce parkingowe przeznaczone dla Osób ze Szczególnymi potrzebami. Nawierzchnie w warunkach terenowych są stabilne, antypoślizgowe, łatwe do chodzenia i jeżdżenia, utrzymane w sposób uniemożliwiający zbieranie się wody i powstawanie kałuż. Nawierzchnia parkingu jest łatwa do przejścia, przejechania (bez wstrząsów) samodzielnie przez OzN na wózku lub o balkoniku. Sygnalizacja alarmowo-przyzywowa dostosowana do potrzeb OzN przy wejściu głównym oraz przy wejściu od strony parkingu.
Do budynku prowadzi jedno wejście główne, wejście dla OzN, wyjście ewakuacyjne na tyłach budynku oraz wyjście ewakuacyjne z Sali kinowo-widowiskowej.
Opis dostępności korytarzy, schodów i wind.
Budynek MCK posiada 4 poziomy, na każdy z poziomów prowadzą schody oraz winda. Przestrzeń manewrowa przed wejściem do windy na każdym poziomie wynosi min. 1,5 m x 1,5 m. Drzwi windy otwierane i zamykane automatycznie. Zewnętrzny panel sterujący jest na wysokości 0,8-1,2 m od posadzki. Drzwi wyposażone w system zatrzymujący zamykanie i otwierający je ponownie (system jest oparty na czujnikach, zatrzymujących zamykanie drzwi jeszcze przed kontaktem z osobą). Na ścianie przeciwnej do drzwi wejściowych jest lustro umożliwiające OzN na wózku inwalidzkim sprawdzenie, czy za jej plecami nie znajduje się żadna przeszkoda i czy może bezpiecznie opuścić kabinę. Przestrzenie komunikacyjne budynku są wolne od barier poziomych i pionowych. Nawierzchnie w obiekcie są stabilne i antypoślizgowe.
Opis dostosowań, na przykład pochylni, platform, informacji głosowych, pętlach indukcyjnych
Do głównego wejścia do siedziby prowadzą schody, brak pochylni. Wejście dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim znajduje się w odległości około 20 m od wejścia głównego (po lewej stronie). Drzwi wejściowe przeszklone oznaczono specjalistyczną, czarną taśmą. Obiekt został wyposażony w stałą pętlę indukcyjną znajdującą się w Sali kinowo-widowiskowej. Dodatkowo w Recepcji znajduje się mobilna stanowiskowa pętla indukcyjna oraz przenośne słuchawkowe pętle indukcyjne.
W sali kinowo-widowiskowej znajduje się przenośna/walizkowa rampa podjazdowa, umożliwiająca osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, przedostanie się na scenę.
Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zapewnia wstęp do budynku osobie z psem asystującym.
Informacje o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online
Możliwości skorzystania z usługi tłumacza języka migowego „ MIGAM”, on-line w recepcji Miejskiego Centrum Kultury.
Udogodnienia:
Utrudnienia:
Poziom -1 (podziemie)
Poziom 0 (parter):
Z holu głównego można dostać się do wszystkich, niezbędnych dla gości pomieszczeń. Na parterze znajdują się foyer, sala kinowo-widowiskowa, punkt informacyjny- recepcja MCK, szatnia, kawiarnia oraz przestrzeń wystawowo-ekspozycyjna.
Część widowiskowa: MCK posiada salę kino-widowiskową na 260 miejsc siedzących oraz 300 miejsc stojących (po złożeniu widowni) oraz scenę z kieszenią i przestrzenią obsługi technicznej. Osoba korzystająca z wózka inwalidzkiego ma możliwość wjazdu na salę, natomiast brak możliwości wjazdu na scenę oraz korzystania z garderoby. We foyer znajdującym się przez wejściem do sali oraz przy recepcji są dostępne dla gości krzesła o różnej wysokości, niektóre z podłokietnikami (dla tych, którzy mają trudności z siadaniem i wstawaniem).
Foyer łączy się z przestrzenią wielofunkcyjną – miejscem wystawienniczo-ekspozycyjnym oraz kawiarnią, jako miejscem spotkań, rozmów, wydarzeń, odpoczynku itp.
Poziom +1 (Pierwsze Piętro):
Poziom +2 (Drugie Piętro):
Miejskie Centrum Kultury dysponuje 2 garderobami, znajdującymi się za salą kinowo-widowiskową, kolejno na poziomie +1 oraz poziomie +2. Do garderoby prowadzą schody, brak pochylni, brak możliwości korzystania z garderoby przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.
Na terenie budynku znajdują się oznaczenia informujące o ułatwieniach dla OzN.
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy otrzymało grant PFRON na realizację projektu pn. „Poprawa i rozwinięcie dostępu do wydarzeń i budynków Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy dla osób ze szczególnymi potrzebami”!
Działania zostały zrealizowane od listopada 2022 r. do czerwca 2023 r. dzięki dotacji przyznanej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z programu “Kultura bez barier”. Całkowita wysokość grantu to 175 310 zł. Celem przedsięwzięcia grantowego była kompleksowa poprawa dostępności infrastrukturalnej oraz zwiększenie inkluzyjności oferty MCK w Bydgoszczy.
Centrum kultury? W naszym przypadku to nie jest wyłącznie nazwa administracyjna. Ani tym bardziej określenie lokalizacji na mapie Bydgoszczy. Zawsze chcieliśmy – i ta ambicja w nas nie wygasła – stworzyć miejsce, w którym schodziłyby się drogi miejskiej kultury. I drogi jej odbiorców, miłośników, użytkowników, koneserów, ale także: twórców, orędowników, propagatorów, organizatorów. Nie chcieliśmy być pępkiem lokalnego świata czy artystycznym salonem miasta, ale raczej połączeniem głównej ulicy (gdzie moglibyśmy się wszyscy spotykać) i dworca głównego (na którym witamy gości z Polski i świata oraz z którego w Polskę i świat ruszają nasi artyści).
Miejskie Centrum Kultury zarządza zespołem różnych placówek kulturalnych. Największą jest Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku (5 km od Bydgoszczy na południe) ulokowany w pałacach – barokowym i neoklasycystycznym – rodów Mostowskich i Alveslebenów. ZPP dysponuje restauracją, prowadzi komfortowe usługi hotelowe oraz całoroczny program artystyczny. W Ostromecku można też obejrzeć unikatowa kolekcję fortepianów im. Andrzeja Szwalbego. MCK zarządza także pracami Galerii Wspólnej, znajdująca się w kamienicy na Starym Mieście (ul. Batorego 1/3) oraz Barki Lemara, zacumowanej na Brdzie przy Rybim Rynku.
Ponadto MCK jest siedzibą Kina Orzeł, jedynego kina studyjnego w Bydgoszczy, które zapewnia stałą dawkę ambitnych propozycji filmowych, od filmów nagradzanych na festiwalach, przez dokumenty, na animacjach kończąc. Działalność Kina Orzeł to m.in. stałe cykle filmowe Akademia Kinomana, Małe Animocje oraz Wystawa na ekranie, pokazy przedpremierowe oraz spotkania z filmowcami.
Instytucja jest wydawcą „Bydgoskiego Informatora Kulturalnego” – najważniejszego informatora o kulturze miejskiej w Bydgoszczy. MCK prowadzi własne radio internetowe (Radio Kultura), dysponuje studiem nagraniowym (A/V Studio) umożliwiającym realizację profesjonalnych sesji płytowych. Jest też siedzibą jednej z najciekawszych w kraju grup filmowych – dokumentalnej Bydgoskiej Kroniki Filmowej koordynowanej przez nagradzanych w świecie filmowców Marcina Sautera i Macieja Cuske.