Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Opis wydarzenia

4 lutego 2022, godz. 18.00 / platforma Kultureo.pl

Ewolucja brzmienia fortepianu na KULTUREO.PL – odcinek 1

Pierwszy odcinek cyklu pn. „Ewolucja brzmienia fortepianu”. Na stołowym fortepianie Jacoba Wiszniewskiego zagra Justyna Kreft. W repertuarze znalazły się kompozycje Franciszka Lessela, Karola Sołtyka, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego i Franciszka Schuberta.

Projekt „Ewolucja brzmienia fortepianu” to cztery odcinki, w których zaprezentujemy cztery różne fortepiany. Wirtuozi wykonywać będą na nich utwory w większości skomponowane w tej samej epoce, w której dany instrument został zbudowany. Wszystko po to, aby zaprezentować jak największe możliwości każdego z fortepianów.

Bohaterami cyklu są trzy instrumenty z Kolekcji Zabytkowych Fortepianów im. A. Szwalbego w Ostromecku: fortepian Marty’ego, słynny instrument Zygmunta Noskowskiego, czyli fortepian marki Krall & Seidler, a także fortepian stołowy Jacoba Wiszniewskiego. Czwarty instrument to najdłuższy obecnie fortepian na świecie renomowanej włoskiej firmy Fazioli.

Pierwszy odcinek dostępny jest na platformie KULTUREO od 4 lutego. Na stołowym fortepianie Jacoba Wiszniewskiego zagra Justyna Kreft. W repertuarze znajdą się kompozycje Franciszka Lessela, Karola Sołtyka, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego i Franciszka Schuberta.

Fortepian Wiszniewskiego to kolejny odrestaurowany instrument w ostromeckiej kolekcji, którego renowacją zajął się mistrz Andrzej Włodarczyk z Pracowni Pianin i Fortepianów w Słupnie.

Ten instrument to unikat – w Polsce, oprócz „Fortepianarium” w Zabrzu, nie znajdziemy zdatnego do gry fortepianu stołowego. W swojej kolekcji nie posiada takiego instrumentu nawet Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Odrestaurowanie tego instrumentu pozwoli zapoznać się z nieczęsto spotykanym brzmieniem fortepianu stołowego z połowy XIX wieku.

Sam instrument jest niezwykle ważny w kontekście lokalnej spuścizny kulturowej. J. B. Wiszniewski był bowiem bydgoszczaninem – do 1821 roku prowadził w mieście wytwórnię fortepianów; w późniejszych latach przeniósł swój zakład do Gdańska. Był także jedynym polskim producentem, który zajmował się wytwarzaniem fortepianów stołowych w XIX wieku.

W kolejnych odcinkach wystąpią: Aleksandra Bobrowska (zagra na fortepianie Krall & Seidler,Maria Gabryś (fortepian Marty-ego) oraz Adam Kośmieja (Fazioli).

W ramach projektu „Ewolucja brzmienia fortepianu” powstaje również film o tym samym tytule. Reżyserem jest Jakub Szymczak, scenariusz przygotował Marcin Karnowski, a produkcją zajmuje się Marek Maciejewski. Zdjęcia do tego obrazu kręcone były m.in. we Włoszech w fabryce fortepianów Fazioli.

Premiera filmu będzie miała miejsce wiosną tego roku, a finałem produkcji stanie się także dwupłytowy album z czterema koncertami zrealizowanymi w ramach projektu.

Ewolucja brzmienia fortepianu – dostępne darmowo na platformie KULTUREO.PL

4 lutego 2022 – Justyna Kreft – Fortepian stołowy Jakoba Wiszniewskiego (prod. Ok. 1855-1860)

11lutego 2022 listopada – Aleksandra Bobrowska – Fortepian Krall & Seidler (prod. 1890)

18 lutego 2022 – Maria Gabryś – Heyke – Fortepian Johann Friedrich Marty (prod ok. 1810-1820)