Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

11 lutego 2022, godz. 18.00 / platforma Kultureo.pl

Ewolucja brzmienia fortepianu na KULTUREO.PL – odcinek 2

Aleksandra Bobrowska/fortepian Krall & Seidler

Zapraszamy na drugi odcinek z cyklu „Ewolucja brzmienia fortepianu”. Tym razem wystąpi znakomita pianistka młodego pokolenia Aleksandra Bobrowska. Na odrestaurowanym zabytkowym fortepianie Krall&Seidler wykona Mazurki Fryderyka Chopina.

Projekt „Ewolucja brzmienia fortepianu” składa się z czterech odcinków, w których prezentujemy cztery różne fortepiany – zostały dobrane w taki sposób, aby jak najlepiej i najciekawiej pokazać przemiany tego instrumentu na przestrzeni lat. Wirtuozi wykonują na nich utwory w większości skomponowane w tej samej epoce, w której dany instrument został zbudowany. Wszystko po to, aby zaprezentować jak największe możliwości każdego z fortepianów.

Bohaterami cyklu są trzy fortepiany z Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku, w tym dwa z Kolekcji Zabytkowych Fortepianów im. A. Szwalbego: fortepian Marty’ego oraz słynny instrument Zygmunta Noskowskiego, czyli fortepian marki Krall & Seidler. Trzeci z nich to fortepian stołowy Jacoba Wiszniewskiego ze Składu Sommerfelda w Pałacu Nowym w Ostromecku. Z kolei czwarty to najdłuższy obecnie fortepian na świecie renomowanej włoskiej firmy Fazioli.

Drugi odcinek oglądać można już od 11 lutego na platformie KULTUREO.PL

Bohaterem jest fortepian firmy Krall & Seidler, jeden z najważniejszych eksponatów kolekcji ostromeckiej. Należał do Zygmunta Noskowskiego – kompozytora, dyrygenta i znakomitego pedagoga, pod okiem którego kształcili się m. in. Karol Szymanowski, Mieczysław Karłowicz czy Ludomir Różycki. Instrument pochodzi z około 1890 roku i został podarowany Noskowskiemu przez polski naród na 25. lecie działalności kompozytorskiej – na dece nadklawiaturowej jest tego ślad – złota tabliczka z wygrawerowanym napisem „Zygmuntowi Noskowskiemu w dwudziestopięciolecie jego pracy kompozytorskiej (1865- 1890) Rodacy”.

Na tym niezwykłym instrumencie zagra Aleksandra Bobrowska. Występowała w większości krajów Europy, także w Chinach, Japonii, Rosji oraz Stanach Zjednoczonych; absolwentka Royal Northern College of Music w Manchester oraz Haute Ecole de Musique w Genewie. Współtworzy duet Aldice, w którym występuje razem z francuską śpiewaczką Candice Ielo. Najnowszy program koncertowy duetu „Voix de femmes”, złożony z muzyki napisanej przez kompozytorki różnych epok, był wykonywany przez artystki w Szwajcarii, Francji oraz w Polsce. Aleksandra występuje regularnie w Chopin Point w Warszawie, gdzie wykonuje recitale z muzyką Fryderyka Chopina, a także opowiada o życiu i dziełach kompozytora. Jej ogromną pasją jest również muzyka dawna, a najnowsze pomysły muzyczne obejmują koncerty złożone z dzieł Jana Sebastiana Bacha oraz Ireny Wieniawskiej.

W kolejnych odcinkach wystąpią: Maria Gabryś (fortepian Marty-ego) oraz Adam Kośmieja (Fazioli).

W ramach projektu „Ewolucja brzmienia fortepianu” powstał również film o tym samym tytule. Reżyserem jest Jakub Szymczak, scenariusz przygotował Marcin Karnowski, a produkcją zajmuje się Marek Maciejewski. Zdjęcia do tego obrazu kręcone były m.in. we Włoszech w fabryce fortepianów Fazioli.

Premiera filmu będzie odbędzie się 14 marca na KULTUREO.PL, a finałem produkcji stanie się także dwupłytowy album z czterema koncertami zrealizowanymi w ramach projektu.

Ewolucja brzmienia fortepianu – dostępne darmowo na platformie KULTUREO.PL

4 lutego 2022 – Ewolucja brzmienia fortepianu. Odcinek 1.

Justyna Kreft – Fortepian stołowy Jakoba Wiszniewskiego (prod. ok. 1855-1860)

11 lutego 2022 – Ewolucja brzmienia fortepianu. Odcinek 2.

Aleksandra Bobrowska – Fortepian Krall & Seidler (prod. 1890)

18 lutego 2022 – Ewolucja brzmienia fortepianu. Odcinek 3.

Maria Gabryś – Heyke – Fortepian Johann Friedrich Marty (prod. ok. 1810-1820)

25 lutego 2022 – Ewolucja brzmienia fortepianu. Odcinek 4.

Adam Kośmieja – Fortepian Fazioli (współczesny)

14 marca 2022 – premiera filmu „Ewolucja brzmienia fortepianu”. Reżyseria Jakub Szymczak.

Zwiastuny