Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Ewolucja brzmienia fortepianu – odcinek 4

nowy cykl muzyczny MCK

Data:
25.02.2022 / Piątek
Godzina:
18:00
Miejsce:
Kultureo.pl
Wstęp:
dostępne darmowo na platformie KULTUREO.PL

Opis wydarzenia

25 lutego 2022, godz. 18.00 / platforma Kultureo.pl

Ewolucja brzmienia fortepianu na KULTUREO.PL – odcinek 4

To już czwarty, ostatni odcinek cyklu pn. „Ewolucja brzmienia fortepianu”. Na współczesnym fortepianie Fazioli zagra Adam Kośmieja.

Projekt „Ewolucja brzmienia fortepianu” to cztery odcinki, w których zaprezentujemy cztery różne fortepiany. Wirtuozi wykonywać będą na nich utwory w większości skomponowane w tej samej epoce, w której dany instrument został zbudowany. Wszystko po to, aby zaprezentować jak największe możliwości każdego z fortepianów.

Bohaterami cyklu są trzy instrumenty z Kolekcji Zabytkowych Fortepianów im. A. Szwalbego w Ostromecku: fortepian Marty’ego, słynny instrument Zygmunta Noskowskiego, czyli fortepian marki Krall & Seidler, a także fortepian stołowy Jacoba Wiszniewskiego.

Czwarty instrument to najdłuższy obecnie fortepian na świecie renomowanej włoskiej firmy Fazioli. Zagra na nim wybitny młody pianista Adama Kośmieja – odcinek dostępny na KULTUREO.PL od 25 lutego.

Fortepian Fazioli jest prawdziwym Lamborghini w świecie instrumentów i pochodzi z fabryki we włoskim mieście Sacile nieopodal Wenecji. Jest to obecnie najdłuższy fortepian na świecie. Waży 700 kg i mierzy ponad 3 metry długości. Zachwyca możliwościami brzmieniowymi, dzięki m.in. dodaniu czwartego pedału, starannością wykonania i jakością wyposażenia, o które dba wciąż żyjący założyciel fabryki – Paolo Fazioli.

Przy klawiaturze tego instrumentu zasiadł Adam Kośmieja, pianista wybitny, koncertujący na całym świecie, uważany za jednego z bardziej wyrazistych pianistów swojego pokolenia. Fortepian Fazioli zna bardzo dobrze. Jego najnowsza płyta, która ujrzała światło dzienne jesienią zeszłego roku nagrana została właśnie na tym instrumencie. Artysta poświęcił ją niemal w całości twórczości Friedricha Guldy, austriackiego pianisty i kompozytora.

W ramach „Ewolucji brzemienia fortepianu” Kośmieja zaprezentuje z kolei utwory minimalistyczne, w tym kompozycje m.in. Tomasza Sikorskiego, Philipa Glassa czy Arvo Pärta.

W ramach projektu „Ewolucja brzmienia fortepianu” powstaje również film o tym samym tytule. Reżyserem jest Jakub Szymczak, scenariusz przygotował Marcin Karnowski, a produkcją zajmuje się Marek Maciejewski. Zdjęcia do tego obrazu kręcone były m.in. we Włoszech w fabryce fortepianów Fazioli.

Premiera filmu będzie miała miejsce wiosną tego roku, a finałem produkcji stanie się także dwupłytowy album z czterema koncertami zrealizowanymi w ramach projektu.

Ewolucja brzmienia fortepianu – dostępne darmowo na platformie KULTUREO.PL

4 lutego 2022 – Justyna Kreft – Fortepian stołowy Jakoba Wiszniewskiego (prod. Ok. 1855-1860)

11lutego 2022 listopada – Aleksandra Bobrowska – Fortepian Krall & Seidler (prod. 1890)

18 lutego 2022 – Maria Gabryś – Heyke – Fortepian Johann Friedrich Marty (prod ok. 1810-1820)

25 lutego 2022 – Ewolucja brzmienia fortepianu. Odcinek 4.

Adam Kośmieja – Fortepian Fazioli (współczesny)

14 marca 2022 – premiera filmu „Ewolucja brzmienia fortepianu”. Reżyseria Jakub Szymczak.

Zwiastuny