Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Fascynujące Ostromecko – Czytanki miejskie: Ostromecko w opowiadaniach Małgorzaty Grosman

rozmowa z autorką książki

Data:
05.03.2021 / Piątek
Godzina:
18:00
Miejsce:
FB Pałac Ostromecko
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

5 marca 2021, godz. 18.00/ Fanpage Pałac Ostromecko

Fascynujące Ostromecko – Czytanki miejskie: Ostromecko w opowiadaniach Małgorzaty Grosman, Wydawnictwo Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy

Rozmawiają: Małgorzata Grosman (literatka, dziennikarka), Emilia Walczak (redaktorka serii, literatka), Andrzej Gawroński i Alicja Dużyk (Sekcja Dziedzictwa Kulturowego i Lokalnego w ZPP w Ostromecku)

Prezentujemy Państwu najnowsze wydawnictwo bydgoskiej pisarki i dziennikarki, Małgorzaty Grosman pt. „Ostromecko w opowiadaniach”, ilustrowane pięknymi zdjęciami Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku autorstwa Dariusza Gackowskiego i Andrzeja Gawrońskiego.

Ze wstępu do opowiadań:

„Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku to wyjątkowe miejsce. Byłby ewenementem już tylko dlatego, iż w jednym majątku, tuż obok siebie, stoją tu dwa pałace, a to przecież tylko jeden z powodów, dla których Ostromecko jest fascynujące. Nietuzinkowe, godne sensacyjnej powieści, są losy jego kolejnych właścicieli. Ściśle powiązane z zawiłymi dziejami tutejszych ziem i jednocześnie z narodowością panów na Ostromecku, z ich politycznymi lub szlacheckimi ambicjami, z gospodarnością lub rozrzutnością, ale też problemami, a nawet nieszczęściami, jakie dotykały te włości pomimo lub wskutek działań właścicieli. Przyglądając się wydarzeniom z historii Ostromecka i losom jego właścicieli, poznajemy więc – niejako przy okazji – dzieje Polski. Poznajemy armie przetaczające się przez polskie ziemie, by je zdobyć, i konsekwencje przechodzenia tych terenów z rąk do rąk. Obserwujemy rozwój gospodarczy i komunikacyjny, sukcesy i osiągnięcia, ale widzimy także błędy i porażki, ogromne długi i spektakularne ucieczki. Jest to więc historia ludzi z krwi i kości. Poznając ją, przekonujemy się, że targały nimi takie same namiętności, że borykali się z takimi samymi kłopotami, jak my. I tak bez przerwy, od ośmiuset lat”.