„FBI kontra Martin Luther King” (101′)

18. Millennium Docs Against Gravity / Bydgoski Aneks

05.09.2021 / Niedziela
Kino Orzeł
10 zł PLN

FBI kontra Martin Luther King
(MLK/FBI)
USA / USA 2020, 101 min
Reżyseria / Directed by: Sam Pollard
Zdjęcia / Cinematography by: Robert Chappell
Producent / Producer: Benjamin Hedin
Produkcja / Production: Depth of Vision, Tradecraft Films, Play/Action Pictures
Wybrane festiwale i nagrody / Selected festivals and awards: 2020 – MFF Toronto / TIFF Toronto, 2020 – Nowy Jork FF / New York FF, 2020 – Najlepszy Film Dokumentalny na MFF San Diego / Best Documentary at San Diego IFF

W latach 1955–1968 Martin Luther King Jr. był liderem pokojowego ruchu na rzecz równouprawnienia czarnych w Stanach Zjednoczonych. Wraz ze wzrostem popularności „amerykańskiego Gandhiego” zaczęło interesować się nim Federalne Biuro Śledcze, najpierw bezskutecznie doszukując się jego powiązań z komunizmem, a potem próbując zdyskredytować go na polu życia prywatnego. Film opowiada o jednym z najważniejszych epizodów w historii Stanów Zjednoczonych XX wieku, odkrywając jego nowe karty, które odnaleziono w niedawno odtajnionych dokumentach. Nominowany do Oscara® i zdobywca Emmy® Sam Pollard skupia się nie tyle na biografii tytułowego bohatera, co na temacie nadużyć władzy ze strony FBI pod wodzą J. Edgara Hoovera, które w latach 60. XX wieku podsłuchiwało Kinga i próbowało zniszczyć jego pozycję poprzez ujawnienie sekretów z jego życia prywatnego. Korzystając z bogatych materiałów archiwalnych oraz wywiadów z historykami i świadkami tamtych wydarzeń, misternie tka złożony obraz przeszłości, pod której oficjalną wersją kryje się wiele trudnych pytań. Reżyser niejako mimochodem wplata w tę narrację historyczną uniwersalną refleksję o przemocy systemowej i narzędziach opresji, które jej służą. Tropi źródła i toposy rasizmu, bada autopromocyjne praktyki FBI, pyta nie tylko o przemocową rolę służb publicznych, ale i liberalnej prasy. Choć nie padają tu bezpośrednie nawiązania do współczesnych ruchów na rzecz sprawiedliwości społecznej, takich jak #BlackLivesMatter, na ekranie odbija się teraźniejszość USA, sprawiając, że film wykracza daleko poza historyczny rewizjonizm.

Ceny biletów i karnetów:
bilet na pojedynczy seans – 10 zł
karnet na 10 wybranych seansów – 70 zł
karnet na cały festiwal – 120 zł
UWAGA! Karnety dostępne wyłącznie stacjonarnie – w kasie Kina Orzeł/MCK.
Szczegółowy program Bydgoskiej części 18. edycji Millenium Docs Against Gravity znajdą Państwo na stronie https://mdag.pl/18/pl/Bydgoszcz/homepage

Zwiastuny