Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Festiwal Literatury PRZECZYTANI

Festiwal Literatury PRZECZYTANI

Festiwal literacki z takimi gośćmi jak Grzegorz Wasowski, Jacek Dehnel i Olga Tokarczuk tworzony przez nastolatków? Możliwe? Ano możliwe!

Tacy są właśnie Przeczytani, których program tworzą licealistki i licealiści z VI LO w Bydgoszczy. MCK jest producentem tego wydarzenia.

Przeczytani to kilka dni fascynujących spotkań z mistrzyniami i mistrzami słowa pisanego oraz warsztatów, na których możecie poznać tajniki sztuki pisania książek.

To jedyne takie przedsięwzięcie w skali kraju, które w całości jest programowane przez młodzież: to oni wybierają i zapraszają gości, prowadzą spotkania z pisarzami i wybierają tematy warsztatów. Wbrew stereotypowym opiniom o gustach literackich młodych ludzi na festiwalu nie goszczą modowe blogerki czy nieudolnie kopiujący schematy sagi „Zmierzch” fantaści, ale najważniejsi pisarze naszej współczesności.

Na Przeczytanych gościli już m.in. Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk, Magdalena Tulli, Grzegorz Wasowski, Robert Makłowicz, Filip Springer, Marek Bieńczyk, Mariusz Szczygieł, Marek Krajewski, Jakub Ekier, Przemysław Czapliński i Jerzy Sosnowski.

– – –

Organizatorem Przeczytanych jest Stowarzyszenie Intelektualistów Niepokornych „Trickster”. Koordynatorem ze strony MCK jest Michał Tabaczyński, kurator Sekcji Literatury i Nowych Mediów „Warsztat L.” MCK. Dyrektorką MCK jest Marzena Matowska.

Galeria