Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej ETHNIESY

Przednówek. Czas gdy to, co zeszłoroczne, zimowe, odchodzi w zapomnienie. Czas przemiany martwego w żywe, nowe, energetyczne. Po zimnym i pustym ziemia staje się coraz cieplejsza, gotowa na pełnię, która czai się tuż za rogiem, przyjęcie nowego.

Od 7 lat budzimy Bydgoszcz na ludowo. 

Zapraszamy do spotkania z obrzędem, rytuałem, ceremonią. Witamy wiosnę śpiewem, pieśń jest dla nas najważniejsza. Słowo tekst i historia. Przekazywana z ust do ust, z prababki na babkę i tak dalej. Co zostało? Co jest w nas? O czym nie wiemy? 

Ethniesy to okazja do odkrycia tego, co w nas nieodkryte. Od dwóch lat jest to też moment, kiedy spotykamy się z innymi tradycjami, rozmawiamy o nich, przenikamy się. 

Na scenie Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy dotychczas wystąpili m.in. 5’nizza (Piatnica), DakhaBrakha, Gulaza, Księżyc, Adam Strug, Babadag, Tołhaje, Libelid, Beriozkele, Tęgie Chłopy, Lautari, Maniucha i Ksawery, Żywizna, Niewte, Wowakin Trio, Kapela Maliszów i inni. 

Zapraszamy Was w marcu na spotkanie z muzyką świata.

Festiwal organizowany jest w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy od 2012 roku. Jego twórczynią i koordynatorką jest Dominika Kiss-Orska.

Galeria