Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Film Festivals Constellation

odkrywamy nową, filmową galaktykę

Data:
20.08.2020 / Czwartek
Godzina:
20:00
Miejsce:
Klub Mózg
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

Z przyjemnością ogłaszamy powstanie Film Festivals Constellation, międzynarodowej sieci współpracy festiwali filmowych! Animocje, Lubelski Festiwal Filmowy, Opolskie Lamy, Przeźrocza i StopTrik łączą siły, by zapewnić Wam wyjątkowe doświadczenie filmowe. Pięć unikalnych programów stworzy galaktykę nurtów, stylów i form, które będą świetną okazją do czerpania z bogactwa różnorodnych podejść do kina.  

Już 20 sierpnia zabieramy Was w pierwszą filmową podróż. Zaginamy czasoprzestrzeń i w tym samym czasie będziemy w kilku miejscach jednocześnie, podczas Constellation Shorts Adventure vol. 1 prezentując znakomite europejskie filmy krótkometrażowe docenione przez widzów na naszych festiwalach. Wybrane przez nas filmy to pełna energii mieszanka gatunków i stylów nagradzanego kina festiwalowego. 

20 sierpnia 2020, godz. 20:00

Miejsca pokazów: 

  • Opole, Mały Rynek – FF Opolskie Lamy
  • Maribor, Maribor, Infopeka – MFF StopTrik
  • Bydgoszcz, klub Mózg – MFFA Animocje, FF Przeźrocza
  • Lublin – Sala Kinowa Centrum Kultury w Lublinie – Lubelski Festiwal Filmowy 

PROGRAM: 

„Marcel”, reż. Marcin Mikulski (Polska) 26’ – fabuła

„Farewell”, reż. Leon Vidmar (Słowenia) 6’ – animacja

„Sen Leocadii”, reż. Krzysztof Nowicki (Polska) 18’ – dokument 

„25/25”, reż. Aga Jarząb, Maciek Bączyk (Polska) 4’ – animacja 

„Best Game Ever”, reż. Kristóf Deák (Węgry) 20’ – fabuła 

 

OPISY FILMÓW: 

„Marcel”, reż. Marcin Mikulski (Polska) 26’ 

Marcel to człowiek, na którego nikt nie zwraca uwagi. Kontroler w autobusie nie sprawdza mu biletów, szef w pracy zapomina o nim, rozdzielając zadania, a zakochani namiętnie całują się przy nim w windzie. Wiedzie błogie życie pozbawione obowiązków. Jego idealny świat rozpada się jak domek z kart, gdy pewnego ranka ratuje sąsiadkę przed samobójczym skokiem z dachu. Lawina nieprzewidzianych zdarzeń popchnie Marcela do rozważenia nawet najbardziej bezwzględnych rozwiązań. 

„Farewell”, reż. Leon Vidmar (Słowenia) 6’

Lovro jest zmęczony i smutny. Napełnia wannę wodą, przygląda się kapiącym kroplom. Gdy jedna z nich opada na powierzchnię wody, Lovro wspomina dzień, gdy wybrał się z dziadkiem na ryby. Wspomnienia i rzeczywistość zlewają się w jedność. 

„Sen Leocadii”, reż. Krzysztof Nowicki (Polska) 18’ 

Leocadia prowadzi sklep z płytami winylowymi w samym centrum Barcelony. Zabawia klientów rozmową, opowiada historię swojej rodziny i samego sklepu, który wkrótce zostanie zamknięty po przeszło stu latach funkcjonowania. Tylko pozornie sprawia wrażenie pogodzonej z tym faktem. Leocadia odchodzi i jej starodawny świat gramofonowych płyt, operowych arii i nikomu niepotrzebnych porcelanowych figurek odchodzi razem z nią. 

„25/25”, reż. Aga Jarząb, Maciek Bączyk (Polska) 4’ 

Odwołując się do tradycji numerowania kolejnych grafik z oryginalnej matrycy, tytuł jednocześnie wskazuje na sekwencję 25 faz ruchu, przygotowaną z myślą o abstrakcyjnej animacji. Składające się z ogromnej ilości mikro-akcji rysunki różnią od innych się drobnymi detalami. Ścieżka dźwiękowa łączy field-recording z muzyką elektroniczną. 

„Best Game Ever”, reż. Kristóf Deák (Węgry) 20′ 

Pracownicy centrum monitoringu dowiadują się, że niedługo może ich zastąpić sztuczna inteligencja. Rozpoczynają więc zaskakującą walkę z systemem. Film laureata Oscara Kristófa Deáka. 

FILM FESTIVALS CONSTELLATION 

FF Opolskie Lamy 2-10.10.2020, Opole (PL) 

MFF StopTrik 8.-11.10.2020 Maribor (SLO), 6.-8.11. 2020 Łódź (PL) 

MFFA Animocje 28-31.10.2020, Bydgoszcz (PL) 

FF Przeźrocza 5-8.11.2020, Bydgoszcz (PL) 

Lubelski Festiwal Filmowy 23-28.11.2020, Lublin (PL)