Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Flobuda pod ferdeką, czyli „Wieża Kanclerza” i inne wypadki niemego kina znad Brdy

Świętujemy 102 rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy

Data:
20.01.2022 / Czwartek
Godzina:
Miejsce:
sala kinowo-widowiskowa MCK
Wstęp:
obowiązują wejściówki

Opis wydarzenia

20 stycznia 2022, godz. 13.00 / sala kinowo-widowiskowa MCK

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy tradycyjnie włącza się w obchody rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski. W tym roku przygotowaliśmy dla Was trzy wydarzenia: pokaz niemego kina, pokaz materiałów zebranych podczas projektu Bydgoszcz na Taśmie, którym towarzyszyć będzie muzyka na żywo oraz koncert w Pałacu Nowym w Ostromecku.

102 rocznicę powrotu Bydgoszczy w granice Polski dedykujemy branży, która istniała nad Brdą dość krótko, lecz inspiruje i zaciekawia współczesnych. Mowa o niemym kinie – filmach tworzonych przez lokalne wytwórnie, angażujące miejscowych aktorów. Godzinne spotkanie z niemą kinematografią i jej naśladowcami odbędzie się 20 stycznia 2022 roku, w sali kinowej „Orła”, o godzinie 13.00. Postaramy się połączyć „oficjalną” aurę Rocznicy z dobrą zabawą i powtórką z historii. Na scenie MCK gościnnie pojawi się Ewa Rynka – autorka książki o lokalnym życiu towarzyskim epoki międzywojnia oraz Anna Kornelia Jędrzejewska – ekspertka od dziejów kulinariów. Usłyszymy natchnione duchem przeszłości dźwięki katarynki Marcela.

Wstęp wolny – z wejściówkami, dostępnymi w kasie MCK.
Specjalna pula wejściówek trafi do Słuchaczy „Agory Nestora”.