Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

FONOMO 2022 – PROLOG

11. FONOMO Film & Music Festival - PROLOG

Data:
08.10.2022 / Sobota
Godzina:
18:00
Miejsce:
Lubostroń, Zespół Pałacowo Parkowy
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

8 października 2022, od godz. 18.00 / Lubostroń, Zespół Pałacowo Parkowy

Jak w poprzednim roku, na Fonomo Music & Film Festival spotkamy się w Pałacu w Lubostroniu. 08.10.2022r. wystąpi ukraiński artysta Nikolaienko, zobaczymy projekcję filmu „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuskego oraz porozmawiamy z artystami o ich pracy. 

Nikolaienko to artysta ukraińskiego pochodzenia aktualnie rezydujący w estońskim Tallinie. Dmytro pracuje na starym, analogowym sprzęcie, podstawą jego muzycznych kolaży są kasetowe pętle, jak w przypadku ostatniego albumu „Rings” wydanego w labelu prowadzonym przez Jana Jelinka, Faitiche. Nikolaienko wydawał również m.in. w: 2th Isle, Graphical, Porridge Bullet, Kvitnu, Nexsound, czy Muscut – oficynie, którą sam założył celem promowania awangardowych artystów wschodniej europy.

Maciej Cuske – reżyser, scenarzysta i operator filmów dokumentalnych, urodzony w 1972 roku w Bydgoszczy. Absolwent kursu dokumentalnego Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (2005), prowadzonego pod kierunkiem Marcela Łozińskiego. Twórca nagradzanych filmów, takich jak: jest twórcą nagradzanych dokumentów, wśród których największe sukcesy odniosły takie filmy jak: „Kuracja” (2004), czy „Antykwariat” (2005). W 2013 roku zadebiutował filmem fabularnym „Stacja Warszawa” – pełnometrażową produkcją wyreżyserowaną wspólnie przez pięciu reżyserów. Jego najnowszy film dokumentalny „Wieloryb z Lorino” otrzymał w 2020 roku Srebrny Róg na Krakowskim Festiwalu Filmowym w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym oraz nagrody za najlepszy montaż i dla najlepszego producenta, a na Festiwalu Millennium Docs Against Gravity nagrodę za najlepszą produkcję w Konkursie Polskim.  Razem z Marcinem Sauterem prowadzi w Bydgoszczy Bydgoską Kronikę Filmową. 

Partnerem głównym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz.

18.00 – Spotkanie z twórcami

19.00 – koncert: Nikolaienko (UA)

20.00 – film: “Wieloryb z Lorino” reż. Maciej Cuske, Polska, 2019, (59′)

Wstęp wolny