Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

„Gdzie jest Anne Frank?” (99′) – POLSKA PREMIERA / film zamknięcia

11. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE

Data:
09.04.2022 / Sobota
Godzina:
19:30
Miejsce:
Kino Orzeł
Wstęp:
10 zł PLN

Opis wydarzenia

9 kwietnia 2022 (sobota) godz. 19.30 / Kino Orzeł

„Gdzie jest Anne Frank?” – POLSKA PREMIERA / film zamknięcia

Reżyseria: Ari Folman
Język oryginalny: polski dubbing
Kraj produkcji: Beligia, Luxemburg, Francja, Holandia, Izrael
Rok produkcji: 2021
Kategoria wiekowa: 12+
Czas trwania: 99’
Gatunek: dramat, historyczny

Filmem zamknięcia tegorocznej edycji festiwalu będzie najnowszy film Ariego Folmana, twórcy nominowanego do Oscara antywojennego „Walca z Baszirem”. Przed filmem poznamy laureatów i laureatki konkursów 11. edycji festiwal Animocje.

Najnowszy film Ariego Folmana, twórcy nominowanego do Oscara antywojennego „Walca z Baszirem”, to równie gorący pacyfistyczny manifest i adresowany prosto do naszych serc apel o solidarność z prześladowanymi. Porywająca wizualnie animacja „Gdzie jest Anne Frank?” została stworzona, by łączyć: wyobraźnię z faktami, tradycyjne techniki z nowymi technologiami, przeszłość z przyszłością, a przede wszystkim – pokolenia. Zrealizowany na podstawie wydanego także w Polsce komiksu Folmana i Davida Polonsky’ego film zachwyci dzieci, rodziców i każdego miłośnika mądrej animacji. To niezwykle aktualna opowieść o tym, że każdy zasługuje na szacunek, ma prawo do godnego życia i bezpiecznego domu. 

W polskiej wersji językowej bohaterom użyczają swoich głosów wybitni aktorzy: Maja Ostaszewska i Maciej Stuhr. 

Punktem wyjścia dla animacji Ariego Folmana jest oczywiście „Pamiętnik Anne Frank”, jedno z najważniejszych świadectw Holokaustu. Anne, ukrywająca się w Amsterdamie trzynastoletnia żydowska dziewczynka, kierowała swoje notatki do niewidzialnej przyjaciółki, Kitty. W filmie Folmana Kitty opuszcza karty książki, by w Amsterdamie z niedalekiej przyszłości odnaleźć Anne. I odkrywa, że choć co drugi szpital, most czy szkoła nosi tu imię autorki wojennych pamiętników, to miasto wciąż pełne jest uprzedzeń i ludzi, którzy muszą się ukrywać. W swojej niezwykłej podróży przez miejskie zaułki i historię rodziny Franków Kitty spotyka Petera, chłopca pomagającego uchodźcom. Łączy ich wspólna misja – wskrzeszenia ducha Anne Frank i przebudzenia sumień. Ari Folman, syn polskiej Żydówki, która przetrwała Holokaust, w swoim najnowszym filmie powraca do tematu pamięci i traumy. „Gdzie jest Anne Frank?” to animacja „żarliwa, przejmująca, zachwycająca wizualnie” – jak określił ją krytyk „The Guardian” – oraz idealnie trafiająca w swój czas. Na jej ostateczny kształt i przesłanie wpłynął kryzys uchodźczy z 2015 roku, który rozwiał złudzenie, że wojna, ucieczka i wykluczenie to doświadczenia na zawsze zamknięte w muzeach i na kartach podręczników historii. To głęboko humanistyczny film wzywający do pomocy słabszym, tolerancji i solidarności z każdym człowiekiem w potrzebie.

Karnet na cały festiwal 11. MFFA ANIMOCJE 2022 w cenie 70zł, dostępny tylko w kasie Kina Orzeł.

Zwiastuny