Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

GET UP! BYDGOSZCZ REGGAE DUB FESTIVAL

koncerty na żywo

Data:
19.11.2022 / Sobota
Godzina:
19:00
Miejsce:
Music Cafe Szpulka
Wstęp:
30 zł PLN

Opis wydarzenia

19 listopada 2022, od godz. 19.00 / Music Cafe Szpulka

GET UP! BYDGOSZCZ REGGAE DUB FESTIVAL

Wyjątkowe muzyczne wydarzenie już po raz piąty w Bydgoszczy! Na najbliższą odsłonę festiwalu zapraszamy 18 i 19 listopada 2022 r.
W programie, m.in. koncerty, soundsystemy, prelekcje, dyskusje.
Główną gwiazdą będzie legenda brytyjskiego reggae, ale nie zabraknie także rodzimych przedstawicieli gatunku.

Program:

17.30 – ,,Czy pieniądze potrzebują kultury?” – Debata o relacji muzyki i gospodarki.
Dyskusję poprowadzi Dymitr Czabański, a swój udział zapowiedzieli : Justyna Górska, Wojciech Jachna, Michał Ławniczak i Marek Maciejewski.

19.00 – Paraliż Band
20.30 – Dubska
22.30 – Brinsley Forde Aswad Experience
00.00 – Jabbadub – Showcase , scena soundsystemowa

Paraliż Band – Swoją działalność zespół rozpoczął w 1996 roku. Początkowo większą część repertuaru grupy stanowiły utwory punkowe, rockowe i ska. Pierwszy okres działalności, który był tak naprawdę czasem nauki gry na instrumentach, zamknął się w momencie pojawienia się pierwszych reggae’owych dźwięków na próbach. Kolejne lata upłynęły członkom zespołu na poznawaniu wszystkich muzycznych tajników tego gatunku. Styl Paraliż Bandu powoli ewoluował i w końcu dotarł w okolice łagodnego i melodyjnego roots reggae. W 2002 roku ukazała się debiutancka płytka zespołu – „Paraliż Band”. Znalazły się na niej takie utwory jak „Wiosna” i „Getto”, które na stałe zagościły w pamięci słuchaczy, zyskując status przebojów. Do dziś zresztą utwory te są wykonywane na koncertach Paraliżu. Trzy lata później pojawił się drugi krążek grupy „Take Reggae Grammy”. Na obu płytach zespół pozostał wierny obranej wcześniej stylistyce, proponując słuchaczom sporą dawkę roots reggae. Dyskografię zespołu zamykają albumy „Vintage” i „Na brzegu rzeki”, w roku 2022 zespół rozpoczął prace nad kolejnym albumem. Paraliż to przede wszystkim rewelacyjna kapela na żywo. Zespół zagrał dotychczas blisko 200 koncertów w całej Polsce. Wystąpił m.in. na festiwalach: Afryka, Winter Reggae, Ostróda, Reggae na Piaskach.

Dubska – Dubska powstali w 1999 w Bydgoszczy. W 2005 roku nagrali pierwszą płytę pt. „Dubska”, w efekcie której trafili na Przystanek Woodstock i Ostróda Reggae Festiwal. Pochodzący z niej „Raj” był letnim przebojem Radia Bis. Rok później powrócili z albumem „Avokado”, rozpoczynając trwający do dziś styl autoprodukcji we własnym Madżonga Studio. Piosenka tytułowa zauważona została przez Program III PR i zaznaczyła się wielotygodniową obecnością na liście przebojów. 2007 to występy w Polsce i Rosji z
Gerbertem Moralesem, wokalistą Jah Division – pionierów reggae w Rosji. Owocem tej współpracy był wspólny album „Dubska Division”.„Jedziemy tam” to stworzony przez nich oficjalny hymn Ostróda Reggae Festival 2014. W 2015 roku nakładem Polskiego Radia ukazał się owoc współpracy z producentem Olo Mothashipp – album „Ulicami”. Poszerzał dotychczasową formułę zespołu o nowe źródła – współczesną elektronikę i alternatywny pop. Trzy lata później Dubska podsumowali swoją dotychczasową działalność dwupłytowym albumem „Bajki i legendy”. 20 lat tworzenia świętowali z fanami specjalnym koncertem z
wieloma gośćmi na Ostróda Reggae Festival 2019. W 2021 roku ukazał się ich ósmy album “Bdg Roots Rockers. Krążek został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i fanów muzyki reggae. Członkowie zespołu znani są również z animacji wielu działań kulturalnych w swoim mieście. Jako Stowarzyszenie Get Up od 2018 roku organizują festiwal Get Up Bydgoszcz.

Brinsley Forde Aswad Experience
Były wokalista i założyciel legend brytyjskiego reggae Aswad przypomni swoje fundamentalne utwory w wyjątkowym koncercie z rozbudowanym polskim składem.

Brinsley Forde od lat działa jako artysta solowy. Na swoim koncie ma album „Urban Jungle”, a kolejny jest w drodze, promowany singlem „Chillin’” z Davidem Hindsem (Steel Pulse).

Nie wszyscy wiedzą, że Brinsley był dziecięcą czarną gwiazdą brytyjskiej telewizji. Występował w wielu filmach, łącznie z Jamesem Bondem. Fanom kinematografii reggae
zawsze kojarzyć się będzie z główną rolą w pamiętnym filmie „Babylon”.

Aswad powstał w zachodnim Londynie w 1974 roku. Grupa szybko stała się rozpoznawalna wśród fanów reggae dzięki bogatym melodiom i fascynującym harmoniom, przeplatającym się z ciężkimi rytmami. Aswad po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę w 1976 roku, kiedy ich debiutancki singiel „Back to Africa” trafił na 1. miejsce brytyjskich list przebojów reggae. „Love Fire”, popularny hymn Aswad wydany w 1981 roku oraz „Warrior Charge” to część kanonu reggae. Wydany w 1983 roku album „Live and Direct” grupy jest uważany za jedno z najważniejszych wydawnictw live w historii reggae. W 1994 roku byli nominowani do Grammy w kategorii Najlepszy Album Reggae Roku z „Rise & Shine”. Utwór „Shine” stał się globalnym przebojem. Przez lata Aswad łaczył siły m.in. z Dennisem Brownem, Maxi Priest, Hugh Masakela, Steely & Cleevie, Shabba Ranks i Sly & Robbie’s Taxi Gang. Są jedyną brytyjską grupą, która nagrywała lub występowała z czołowymi jamajskimi artystami jak Burning Spear, Bob Marley, Peter Tosh, Bunny Wailer etc. Aswad intensywnie koncertował, grając w wypełnionych po brzegi salach od londyńskiego Royal Albert Hall, przez Reggae Sunsplash w Montego Bay po miejsca w Afryce, Izraelu i Japonii. Byli także głównymi
bohaterami wielu międzynarodowych wydarzeń jak Rock in Rio czy obchodów koncertu 70.
urodzin Nelsona Mandeli.

Bilety w cenie 30 zł dostępne w kasie MCK oraz na stronie bilety24.pl

➡ Partnerem głównym wydarzenia jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.