Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

„Historia bydgoskiego zespołu FATUM, czyli jak powstał LORD VADER” – spotkanie z autorem książki Witoldem Albińskim + gościnny występ grupy GRAFFITI.

spotkanie + koncert

Data:
22.01.2023 / Niedziela
Godzina:
18:00
Miejsce:
sala kinowo-widowiskowa MCK
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

22 stycznia 2023, godz. 18.00 / sala MCK

„Historia bydgoskiego zespołu FATUM, czyli jak powstał LORD VADER” – spotkanie z autorem książki Witoldem Albińskim oraz spotkanie na scenie muzyków zespołu FATUM.

Gościnnie wystąpi grupa GRAFFITI.

Spotkanie poprowadzi Zdzisław Pająk.

„Książka jest spisaną przeze mnie kroniką bydgoskiego zespołu FATUM, który działał w latach 1981 – 1986 i był początkiem znanego na polskim rynku oraz światowym, zespołu LORD VADER, który doczekał się wydania płyt CD w Europie Zachodniej jak również w Ameryce Południowej. Kronika spisywana była w czasie działania grupy FATUM i wszystko co jest w niej spisane, jest aktualne w tamtym czasie. Nie ma tu żadnego komentarza z perspektywy lat, czy subiektywnego podejścia. Jest to zapis tamtego czasu. Do pisania kroniki zespołu FATUM zainspirował mnie mój tata. Dzięki temu powstał ciekawy obraz muzycznych zdarzeń z tamtych lat. Zawarte są opisy wydarzeń muzycznych i kulturalnych z tamtych czasów, pojawiają się osoby, które brały udział w tworzeniu wydarzeń kulturalnych w tamtym okresie. Wśród nich są między innymi Ryszard Lewandowski i Mirosław Worobiej z Radia Pik, Ryszard Moczadło z PSJ, czy Franciszek Szczęsny z Wydziału Kultury UM w Bydgoszczy. Pojawia się mnóstwo zespołów muzycznych, działających wtedy na miejskiej i regionalnej scenie naszego miasta, które później rozsławiały nasze miasto. Opisane są również powstające mechanizmy działania w rodzącym się wtedy show biznesie oraz ośrodki kultury, takie jak Wojewódzki Dom Kultury, Miejski Dom Kultury oraz kluby „Kosmos” czy „Modraczek”, jak również studenckie kluby „Aryl”, „Hades” i „Spin”. Dużo miejsca zajmuje oczywiście „życie codzienne” głównych bohaterów, czyli członków zespołu FATUM, ich rozterki związane z próbami, nagraniami oraz koncertami. Opisy spotkań, prób, wyjazdów i koncertów zajmują dużą część kroniki. Dzięki temu wszystkiemu powstał ciekawy obraz rzeczywistości lat 80-tych naszego regionu, który jest zarówno obszerną dokumentacją tamtych lat”

Witek Albiński