Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Impro w odcinkach – odc. 5

wideo lekcje improwizacji w odcinkach

Data:
15.06.2020 / Poniedziałek
Godzina:
19:00
Miejsce:
#zostańwdomu
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

Teatr Impro od kuchni – wideo lekcje improwizacji w odcinkach

Spontaniczność i lekkość, nieprzewidywalne puenty i nieoczekiwane zwroty akcji. Z drugiej strony – szereg zasad i reguł, bez których aktorzy nie mogliby dobrze zagrać swoich ról. Taki jest teatr improwizowany, który teraz podejrzeć można zza kulis. Zapraszamy na wideo lekcje w odcinkach, po obejrzeniu których improwizacja nie będzie się Wam już więcej  kojarzyć z przypadkowością. 

Katarzyna Chmara, Alicja Dobrowolna, Jagoda Ptaszyńska i Agnieszka Szałkowska – improwizatorki z Teatru wymyWammy wiedzą o improwizacji niemal wszystko. Od lat występują na scenach w Polsce i poza jej granicami tworząc unikatowe spektakle teatralne. Uczą także innych trudnej sztuki improwizacji (także w Sekcji Impro w MCK), która nierzadko kojarzy się z brakiem planu, graniem bez scenariusza i wymyślaniem scenek na poczekaniu. Nic bardziej mylnego – to szereg zasad, konkretne reguły, których aktorzy muszą przestrzegać, aby spektakl improwizowany się powiódł. Artystki wspólnie stworzyły cykl lekcji wideo o improwizacji, który śmiało można nazwać małą encyklopedią tego gatunku teatralnego.

Każdy odcinek to potężna dawka wiedzy o teatrze impro, nauka improwizacji, konkretne ćwiczenia i najważniejsze zasady, sylwetki pionierów tego gatunku, a dodatkowo – do obejrzenia materiały archiwalne z prób, spektakli i warsztatów teatru improwizowanego.

Na kolejną lekcję o impro zapraszamy w poniedziałek 15 czerwca o godz. 19.00. Tym razem artystki opowiedzą o storytellingu, czyli sztuce opowiadania historii, która pomaga aktorom poszerzać wachlarz improwizatorskich umiejętności. Będzie też o budowaniu postaci w spektaklach impro i narzędziach, z których warto korzystać kreując bohatera „na poczekaniu”. Aktorki podzielą się także wiedzą o elementarnych zadaniach aktorskich jako podstawie świadomego bycia na scenie, a także o ważnych technicznych aspektach swojej pracy, takich jak artykulacja i emisja głosu. 

  

Przy okazji, bliżej będzie można poznać działającą w Miejskim Centrum Kultury Sekcję Impro i Szkołę Impro, a także historię i skład Teatru wymyWammy. 

„Impro w odcinkach” – 15 czerwca, godz. 19.00. Do obejrzenia na facebooku i youtube wymyWammy.