Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Teatr Impro od kuchni

wideo lekcje improwizacji w odcinkach

Data:
20.04.2020 / Poniedziałek
Godzina:
19:00
Miejsce:
#zostańwdomu
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

Spontaniczność i lekkość, nieprzewidywalne puenty i nieoczekiwane zwroty akcji. Z drugiej strony – szereg zasad i reguł, bez których aktorzy nie mogliby dobrze zagrać swoich ról. Taki jest teatr improwizowany, który teraz podejrzeć będzie można zza kulis. Zapraszamy na wideo lekcje w odcinkach, po obejrzeniu których improwizacja nie będzie się wam już więcej  kojarzyć z przypadkowością. 

Katarzyna Chmara, Alicja Dobrowolna, Jagoda Ptaszyńska i Agnieszka Szałkowska – improwizatorki z Teatru Wymywwamy wiedzą o improwizacji niemal wszystko. Od lat występują na scenach w Polsce i poza jej granicami tworząc unikatowe spektakle teatralne. Uczą także innych trudnej sztuki improwizacji (także w Sekcji Impro w MCK), która nierzadko kojarzy się z brakiem planu, graniem bez scenariusza i wymyślaniem scenek na poczekaniu. Nic bardziej mylnego – to szereg zasad, konkretne reguły, których aktorzy muszą przestrzegać, aby spektakl improwizowany się powiódł. Artystki wspólnie stworzyły cykl lekcji wideo o improwizacji, który śmiało można nazwać małą encyklopedią tego gatunku teatralnego.

„Impro w odcinkach” to jedna z wielu naszych propozycji w ramach Wiosny Wirtuali 2020, czyli przygotowanych przez nas wydarzeń kulturalnych, w których uczestniczyć możecie bez wychodzenia z domu. 

Premierowy odcinek zobaczyć będzie można już 20 kwietnia. Kolejne pojawiać się będą co dwa tygodnie. W każdym z nich – potężna dawka wiedzy o teatrze impro, nauka improwizacji,  konkretne ćwiczenia i najważniejsze zasady, sylwetki pionierów tego gatunku, a dodatkowo – do obejrzenia materiały archiwalne z prób, spektakli i warsztatów teatru improwizowanego.

Przy okazji, bliżej będzie można poznać działającą w Miejskim Centrum Kultury Sekcję Impro i Szkołę Impro, a także historię i skład Teatru wymyWammy. 

Nie przegap tej daty – 20 kwietnia, godz. 19.00 – „Impro w odcinkach” – premierowy odcinek. Do obejrzenia na facebooku i youtube wymyWammy.  

 

Na żywo o improwizacji

To jeszcze nie koniec teatralnych emocji w ramach Wiosny Wirtuali – Teatr wymyWammy zaprasza także na podcasty na żywo pt. „Mamy do pogadania”.  Na ich facebooku toczyć się będą rozmowy o sztuce improwizacji. Ale nie tylko o tym – aktorki opowiedzą o swoich inspiracjach i pasjach. I jak to w teatrze improwizowanych bywa, przy żywym i aktywnym udziale widzów, dzięki czemu rozmowa może przybrać nieoczekiwany kształt…

  „Mamy do pogadania. Podcast o Impro”, czwartek, 23 kwietnia, godz. 18.00 (na żywo na facebooku wymyWammy).