„In-to-me-see” Agata Ciesielska-Shovkun

15.04.2020 / Środa
16.04.2020 / Czwartek
#zostańwdomu

Zapraszamy do wirtualnej wystawy na profilu facebookowym Galerii Wspólnej.

Agata Ciesielska-Shovkun to nad wyraz zdolna i ciekawa, ale przede wszystkim odważna artystka. W swoich poprzednich cyklach eksplorowała obszary cielesności, seksualności. Łamała tabu, pokazywała ciemne, skrywane fantazje erotyczne, było dużo ciała, fizjologii, erotyzmu. Wszyscy doświadczamy takich pragnień i marzeń, ale trening społeczno-obyczajowy nie pozwala nam się do tych wewnętrznych i bardzo osobistych uczuć przyznawać. Poczucie wstydu z powodu tego że mamy ciało, które ma swoje potrzeby zostało nam bardzo mocno wdrukowane. Mamy je ukrywać, najlepiej tłumić.

Ale to dopiero wystawa In-to me-see otwarta w lutym w Galerii Wspólnej ukazała zmagania artystki z tematem intymności. Swoimi pracami szukała miejsca, w którym zaczyna się intymność, co ona tak naprawdę znaczy, dla fotografowanych modeli i dla nas odbiorców tych dzieł.

Intymność dla każdego zaczyna się w zupełnie innym miejscu, te granice przebiegają bardzo różnie, to jednak wspólny mianownik wydaje się być oczywisty. To coś, co skrywamy, bardzo chronimy, to wnętrze do którego wpuszczamy bardzo niewielu. Intymność to daleko bardziej nasze lęki, kompleksy, pragnienia, poczucie bliskości z drugim człowiekiem, niż nagie piersi czy ramiona. Intymność to obnażenie emocjonalne, to pokazanie się bez pancerza i maski. To te miejsca, których dotknięcie boli najbardziej. Każdy je ma i chroni.

In-to me-see to także nasze nieustające odbijanie się w innych ludziach, szukanie tam potwierdzenia swojego istnienia. Drugi człowiek jest dla nas jak lustro, w innym zawsze staramy się dostrzec siebie. W tym odbiciu chcemy znaleźć odpowiedzi na pytania, które nieustannie sobie zadajemy, to kim jesteśmy. Przeglądamy się w oczach innego.

„Człowiek, którego widzisz, nie dlatego istnieje, że go widzisz, ale dlatego że on na ciebie patrzy.” Olga Tokarczuk