Janusz Andrzej Bałdyga. W kręgu surrealizmu – wernisaż wystawy

Galeria Wspólna
wolny PLN

23 lutego 2023 (czwartek), godz. 19:00 / Galeria Wspólna

100! wystawa w Galerii Wspólnej:
Janusz Andrzej Bałdyga W kręgu surrealizmu – wernisaż wystawy

(wystawa potrwa do 17.03.2023)

Serdecznie zapraszamy na 100! wystawę w Galerii Wspólnej.

Jej autorem będzie Janusz Andrzej Bałdyga – malarz i poeta, urodzony w Bydgoszczy, który po studiach na Wydziale Malarstwa w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, powrócił do rodzinnego miasta i wraz z Michałem Kubiakiem i Ignacym Bullą założył Grupę Bydgoską – Galeria 1+X. W latach 2003–2007 pełnił obowiązki Plastyka Miejskiego w Bydgoszczy. Jest także członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W 2020 roku w uznaniu zasług dla kultury Pomorza i Kujaw otrzymał Medal Jerzego Sulimy Kamińskiego.

Dariusz Tomasz Lebioda tak pisał o surrealistycznej sztuce artysty: Człowiek jest dla niego skomplikowanym bytem, którego nie sposób przedstawić jednowymiarowo – zawsze przecież pojawia się inne wskazania i wciąż z zakamarków snu i dziennych wizji sączyć się będzie mętny opar tajemnicy. Zawsze na granicy jaźni i nieskończoności otworzą się głębie antyczne, które nie dadzą się spenetrować w żaden znany ludzki sposób. Tylko odważne wchodzenie w mrok i oświetlanie coraz to innych rewirów, odsłanianie kolejnych obrazów, stworzy katalog scen i zdarzeń pierwotnych, jednorodnych, autentycznie wydarzających się podczas snu i za sprawą niezwykłego talentu, znajdujących swoje odwzorowanie w kolejnych płótnach.

Na wystawie w Galerii Wspólnej będzie można zobaczyć obrazy, pochodzące z rożnych okresów malarskich artysty oraz zapoznać się z jego twórczością poetycką. Malarz pokaże m. in cykl „Głowy Bydgoskie, w którym sportretował znanych bydgoszczan, z kręgów kultury i polityki. Dla autora będzie to próba podsumowania całego dotychczasowego dorobku artystycznego.