Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Opis wydarzenia

17 czerwca 2022, godz. 17.30 / foyer MCK – wernisaż wystawy

Justyna Mohytych – Szkic

Justyna Mohytych – artystka z Ukrainy. Urodziła się we Lwowie. Studiowała konserwację zabytków w Lwowskim Państwowym Instytucie Sztuki im I. Trusza i Lwowskiej Akademii Sztuki. Pracowała jako konserwator rzeźb drewnianych w Lwowskiej Galerii Sztuki. Zajmuje się malarstwem akwarelowym i rysunkiem. Tworzy karykatury. Projekt Szkic to seria prac będących rodzajem rysunkowych reportaży z koncertów jazzowych i innych wydarzeń kulturalnych i muzycznych. Na wystawie przedstawiono przede wszystkim reportaże z kilku edycji festiwalu Jazz Bez we Lwowie. Artystka wykonywała je na żywo, podczas koncertów, starając się nie tyle uchwycić jak najwięcej wizualnych szczegółów, co zawrzeć subiektywny, artystyczny punkt widzenia, istotne dla niej niuanse, atmosferę, dynamikę emocji. Projekt był prezentowany na wystawach: Croque Musique (2015, mediateka Alliance française de Lviv), Linia Dźwięku (2017, Lwów), Szkic (w trakcie festiwalu Jazz Bez XIX), na stronie internetowej „Lviv On-line”, na Facebooku: Шкіц/Sketch, oraz Instagramie: sketch_reporting.