Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Opis wydarzenia

1 grudnia 2021, godz. 19.00 / sala kinowo-widowiskowa MCK

KONCERT – Karolina Cicha & Spółka: Karaimska Mapa Muzyczna

1 grudnia zapraszamy Was na koncert do Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Karolina Cicha wraz ze Spółką zabiorą nas w muzyczną podróż po miejscach związanych z kulturą karaimską.

Karolina Cicha – śpiew, akordeon, klawisze
Patrycja Betley – instrumenty perkusyjne, śpiew
Olena Jeremenko – skrzypce, kemancze, śpiew
Mateusz Szemraj – cymbały, saz, oud, mandola

Historia Karaimów na ziemiach naszego kraju liczy ponad sześćset lat. Karaimi przez wieki funkcjonowali na styku kultur i alfabetów, byli więc najczęściej tłumaczami w kontaktach królów polskich z Imperium Osmańskim. Język karaimski jest spokrewniony z tatarskim czy tureckim (pochodzącymi z muzułmańskiego kręgu kulturowego), natomiast religia wywodzi się z judaizmu (językiem liturgicznym jest hebrajski, a Świętą Księgą – “Tora”). To niezwykle ciekawa mniejszość, która dzięki pasji zgłębiania wiedzy do dziś zachowała swój język, religię, pieśni i świadomość własnej kultury. Muzyka karaimska ma cechy kosmopolityczne. Karaimi oprócz tworzenia własnych pieśni często pożyczali melodie z krajów, w których się asymilowali. W ich muzyce pobrzmiewają melodie zarówno polskie, rosyjskie, krymsko-tatarskie czy ukraińskie. Koncert jest pierwszą w historii monografią pieśni karaimskich ukazującą tę muzykę w rozległym kontekście kulturowym.
Więcej informacji o albumie pod tym LINKIEM.

Bilety: w przedsprzedaży 30 zł / w dniu koncertu 35 zł

Na koncercie obowiązują maseczki ochronne.

Zwiastuny