Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

KONCERT – Mehehe (zmiany)

Festiwal Ethniesy. Prolog

Data:
14.11.2020 / Sobota
Godzina:
20:00
Miejsce:
online na żywo
Wstęp:
wolny PLN

Opis wydarzenia

14 listopada godz. 20.00, online
Streaming koncertu dostępny bezpłatnie na profilu FB Ethniesów, profilu FB MCK-u oraz na kanale YouTube MCK.

Mehehe – tradycja szeptuch i ludowej magii

W kolejny dzień Prologu Ethniesów (14 listopada) wprowadzi nas w sposób niezwykłe magiczny duet „Mehehe”. Tworzą go multiinstrumentalistki i performerki Helena Matuszewska i Basia Songin, od lat związane z wieloma zespołami sceny folkowej. We wspólnym projekcie, jakim jest „Mehehe” w niekonwencjonalny sposób nawiązują do tradycji szeptuch i magii ludowej. Zapętlają w looperze dźwięki złóbcoków, kankles, basowego wilka, azjatyckiego kaszgaru i szamańskiego bębna. Wykorzystując akustyczne ludowe instrumenty, wrzeciona, liście, szepty, krzyki i śpiew przenoszą słuchaczy w tajemniczy i ginący świat wiejskiej magii.

Zespół zadebiutował w 2018 roku na Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, zdobywając III nagrodę za przemyślaną kreację sceniczną, intymność i baśniowość.

W marcu 2019 roku ukazała się ich debiutancka płyta „CIEMNIENIE”, w której sięgają po historie zachowane w wyliczankach, starych pieśniach i magicznych frazach. Ta sama tajemnicza siła przyrody, niezrozumiała i przerażająca, która niegdyś motywowała ludzi do tworzenia kultów i zaklęć, staje się inspiracją do nowych poszukiwań muzycznych.

Płyta została nagrodzona III nagrodą w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2019, organizowanych przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej.

W lutym 2020 roku Mehehe zostały zaproszone do udziału w międzynarodowym programie Keychange – pionierskiej międzynarodowej inicjatywy promującej muzykę tworzoną przez kobiety.

Zdjęcia wykonał: Bartek Muracki

Profil zespołu: Mehehe na FB