Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Koncert: Michalove

10. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej ETHNIESY

Data:
19.03.2023 / Niedziela
Godzina:
20:00
Miejsce:
sala kinowo-widowiskowa MCK
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

19 marca 2023, godz. 20.00 / sala kinowo-widowiskowa

Koncert: Michalove

Michalove wprowadzi Was w świat tradycyjnych, ginących pieśni ludowych. Wspólnie snują opowieści przekraczając granice czasu i gatunków muzycznych. Michalove swoją transową muzykę, przestrzenne brzmienie handpanu, tankdrumów, kontrabasu i akordeonu łączy ze światem tradycyjnych pieśni ludowych. Swoje inspiracje czerpią głównie z ukraińskich pieśni wielogłosowych, ale również z pieśni z różnych stron Polski. W 2019 trio Michalove zdobyło I miejsce na Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” a w roku 2022 II Nagrodę oraz Nagrodę Programu I Polskiego Radia na Festiwalu „Nowa Tradycja”.

W styczniu 2023 zespół wydał swoją debiutancka płytę 'Rano”.

„Rano” to mozaika pieśni ludowych wywodzących się z różnych regionów Ukrainy. Na płycie znalazły się utwory, które na przestrzeni lat zespół poznawał dzięki znajomym lub uczestnicząc w warsztatach śpiewu. Przekraczając granice czasu i gatunków muzycznych Michalove swoją transową muzykę, przestrzenne brzmienie handpanu, tankdrumu i akordeonu łączy ze światem ukraińskich tradycji śpiewu.

Michalove to rodzina: siostry Terefenko, Ania i Justyna oraz Kuba Bryzgalski, mąż Justyny. Pochodzą ze wsi Michałowo na Pomorzu Środkowym. Ich przodkowie przybyli tutaj z różnych stron Polski. Dziadek sióstr Terefenko był ukraińskim przesiedleńcem z Podkarpacia podczas Akcji „Wisła”. Zauroczeni pięknem i bogactwem ukraińskich pieśni ludowych, poprzez śpiew na nowo odkrywają swoją tożsamość kulturową.

 

 

Zwiastuny