Koncert – Mikołaj Trzaska/Trio Shofar

11.10.2020 / Niedziela
sala kinowo-widowiskowa MCK
wejściówki

Mikołaj Trzaska/Trio Shofar – koncert na zakończenie festiwalu „Kino Smarzowskiego”.

Koncert będzie transmitowany na żywo na profilu MCK.

Mikołaj Trzaska, wybitny kompozytor jazzowy i twórca muzyki do wielu filmów wystąpi w Miejskim Centrum Kultury w koncercie, który zakończy nasz festiwal pn. „Kino Smarzowskiego”. Zagra wraz Raphaelem Roginskim i Macio Morettim, wraz z którymi tworzy trio Shofar, jeden z najciekawszych zespołów wykonujących współczesną muzykę żydowską.

Trzaska jest kompozytorem muzyki do najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego pod roboczym tytułem „W2”, do którego zdjęcia powstają m.in. w Ostromecku. Muzyk już wcześniej współpracował z reżyserem – stworzył muzykę do m.in. „Róży”, „Wołynia” i „Kleru”. Podczas koncertu posłuchać będzie można motywów ze ścieżek filmowych przeplatanych utworami z repertuaru tradycyjnej muzyki żydowskiej.

Trio Shofar powstało paręnaście lat temu dzięki spotkaniu Raphaela Rogińskiego, Mikołaja Trzaski, Macia Morettiego. Muzycy grają utwory oparte na starych chasydzkich nigunach, głównie ze zbioru Mosze Bieregowskiego z elementami free jazzu. Zespół w  międzyczasie zdążył również parokrotnie rozszerzyć formułę do kwartetu czy kwintetu (z Claytonem Thomasem, Clementine Gasser czy/i Michaelem Zerangiem). Tuż przed lockdownem nagrali kolejną już płytę zatytułowaną – adekwatnie do sytuacji – „Right Before It Started”, której można spodziewać się już niebawem.

Koncert rozpocznie się po projekcji filmu „Wesele” i spotkaniu z Wojciechem Smarzowskim, jego ekipą filmową i aktorami.