Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Koncert: Tuleje

10. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej ETHNIESY

Data:
17.03.2023 / Piątek
Godzina:
20:15
Miejsce:
sala kinowo-widowiskowa MCK
Wstęp:
50 zł PLN

Opis wydarzenia

17 marca 2023, godz. 20.15 / sala kinowo-widowiskowa

Koncert: Tuleje

Zespół Tuleje współtworzą Gosia Zagajewska (głos, teksty), Ksawery Wójciński (kontrabas) oraz Wojtek Kurek (perkusja). Ich autorskie opracowanie muzyki ludowej ze wschodniej Wielkopolski przesiąknięte jest głębokim szacunkiem dla oryginalnego materiału, a jednocześnie daje wyraz ich subiektywnemu spojrzeniu na tradycję. Spojrzeniu odważnemu, pełnemu odniesień do jazzu, bluesa, muzyki dawnej, jak i swobodnej improwizacji. Repertuar powstał w oparciu o melodie ludowe z okolic Konina – z miejscowości Babiak, Kramsk i Osiek Wielki. Teksty zostały napisane przez wokalistkę i poetkę Gosię Zagajewską. Są one silnie inspirowane archaicznymi pieśniami, zarówno ich warstwą dźwiękową, jak i słowną.  

Artyści w unikatowy sposób łączą tradycję z nowoczesnością, pozwalając poezji współczesnej wybrzmieć z nieopisaną siłą, dzięki melodiom zachowanym na archiwalnych nagraniach. Czerpią ze zbioru zatytułowanego „Folklor muzyczny z okolic Konina”, którego inicjatorem i realizatorem jest Krzysztof Pydyński, muzykolog, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej  im. Ignacego Paderewskiego w Koninie. Publikacje te zawierają bogaty materiał muzyczny pochodzący z terenów dotychczas pomijanych przez badaczy.  

Twórcy wywodzą się przede wszystkim ze świata improwizacji i jazzu proponują nową, nieoczywistą i bezkompromisową reinterpretację muzyki tradycyjnej, nastrojem i brzmieniem luźno nawiązując do takich twórców jak Tom Waits i Nick Cave. Aranżacje w dużej mierze oparte są na rytmie, transowości, zapętleniu, ale także na improwizacji, z której w znacznym stopniu wywodzi się tradycja wiejskiego muzykowania. W swej surowości te nowo powstałe kompozycje nawiązują bardzo mocno do muzyki ludowej, oddają jej swoisty hołd i wyrażają ogromny szacunek wobec źródła, z którego czerpią.  


Możliwość zakupu karnetu w cenie 110 zł – TUTAJ.

 

Zwiastuny