Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Koncert: Warszawska Orkiestra Sentymentalna

koncert na żywo

Data:
10.11.2021 / Środa
Godzina:
19:00
Miejsce:
sala kinowo-widowiskowa MCK
Wstęp:
30 zł / 35 zł PLN

Opis wydarzenia

10 listopada 2021, godz. 19.00 / sala kinowo-widowiskowa MCK

Koncert: Warszawska Orkiestra Sentymentalna

Warszawska Orkiestra Sentymentalna (WOS) gra muzykę Warszawy, filmu rewii i kabaretu lat 20. i 30. Piosenki z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonania orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka, nieustannie ich inspirują. Walce, tanga, fokstroty, rumby i slow-foxy – WOS wybiera to, co najlepsze wśród bogactwa sceny i ekranu dwudziestolecia i czasów powojennych i przywraca do życia ze współczesną wrażliwością muzyczną, zachowując styl i ponadczasowy urok dawnych melodii.

Muzyka tamtych czasów nawiązuje do amerykańskiej muzyki popularnej, a jednocześnie osadzona jest w unikalnej i bujnej kulturze polskiego Dwudziestolecia. Jej unikalna finezja i energia rozsadzała parkiety przed stu laty i rozsadza je teraz. Przedwojenna Warszawa zwana była przecież „Paryżem Północy”, miejscem, w którym spotykała się kultura Wschodu i Zachodu. Orkiestra Sentymentalna przenosi ten klimat we współczesność – i to w najlepszym guście.

Od debiutu na festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2015 roku, WOS wydała cztery płyty i zagrała setki koncertów w Polsce i za granicą. Dwie pierwsze płyty zespołu („Umówmy się na dziś” i „Tańcz mój złoty”) opowiadają bujną historię muzyki rozrywkowej Dwudziestolecia. Kipiące energią taneczne szlagiery, tragiczne historie miłosne, tanga, przy których się zarumienicie – mamy to wszystko. „Śpiewnik Kolędowy” przypomina dawne nagrania przedwojenne, a także czerpie z polskiej muzyki tradycyjnej. Pomyślany został jako akompaniament towarzyszący wspólnemu, rodzinnemu kolędowaniu. Ostatnia płyta zespołu, „Płyń Wisełko” opowiada o codzienności żołnierzy, w szczególności ułanów, o ich ideałach i dramatach, poświęceniu i tęsknocie, a także radości, namiętnościach.

SKŁAD ZESPOŁU:

Gabriela Mościcka – śpiew, akordeon

Lena Nowak – klarnet, śpiew

Kazimierz Nitkiewicz – trąbka

Mateusz Kowalski – perkusjonalia, śpiew

Jakub Fedak – wibrafon

Łukasz Owczynnikow – kontrabas

Krzysztof Baranowski – mandolina, gitara

Bilety – 30 zł w przedsprzedaży/ 35 zł w dniu koncertu.

Bilety do kupienia wyłącznie w kasie MCK.

Zwiastuny