Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Konkurs Międzynarodowy II (77’)

11. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE

Data:
06.04.2022 / Środa
Godzina:
17:00
Miejsce:
Kino Orzeł
Wstęp:
5 zł PLN

Opis wydarzenia

6 kwietnia 2022 (środa) godz. 17.00 / Kino Orzeł

Konkurs Międzynarodowy II

Język oryginalny, napisy: angielskie, polskie
Kategoria wiekowa 14+
Czas trwania 77’

Świeca / Candela / Candle, Marc Riba, Anna Solanas, Hiszpania 2020, 11’40’’

Pani Candela spędza swoje ostatnie dni w umierającym przedmieściu wielkiego miasta.

Airborne, Andrzej Jobczyk, Polska 2021, 7’36’’

“Airborne” to surrealistyczna animacja łącząca świat maszyn latających z królestwem flory i fauny. Pochłonięty walką pilot myśliwca traci swój cel i zalicza wielki upadek. Samolot wbija się w koronę drzewa.Tragedia, która zdaje się końcem otwiera nowy etap historii. W miejscu katastrofy budzi się nowe życie, którego przeznaczeniem będzie rozwikłanie zagadki swego pochodzenia. Airborne to opowieść o pasji, jej korzeniach i o tym co musimy stracić by narodzić się na nowo.

Wizyta / The Visit, Mateusz Jarmulski, Polska 2021, 7’23’’

Afrykański las tropikalny. Przez gęstwinę ucieka ciemna postać. Pokrzykiwania myśliwych narastają. Oczy ofiary błyszczą na ciemnej twarzy. Postać, a dokładniej szympansica, oddycha ciężko uciekając przez dżunglę. Przestraszone zwierzę dociera do pięknej kolonialnej willi. Zaciekawiona szympansica wchodzi do środka. Opuszczając swoje naturalne środowisko stanie przed ważnym wyborem. „Wizyta” to film, który zadaje pytanie o to, gdzie zaczyna człowieczeństwo.

Matka nic nie wiedziała / Mor visste ingenting / Mother didn’t know, Anita Killi, Norwegia 2020, 11’16’’

Poetycka bajka o młodej dziewczynie cierpiącej na depresję. Ktoś, kto pragnie pozostać niewidzialny, opiekuje się nią i pomaga, ofiarowując rudzika ze złamanym skrzydełkiem.

Zmniejszenie / Reduction, Réka Anna Szakály, Węgry 2021, 10’56’’

Dwie dziewczyny mieszkają razem na postapokaliptycznym wybrzeżu. Obie mają ten sam cel, a jest nim dotarcie na drugą stronę w nadziei na lepsze życie. Jednak gdy w życiu jednej z nich pojawia się tajemnicza postać, daje to początek ciągowi nieodwracalnych zdarzeń. Relacje międzyludzkie rozpadają się wraz z otaczającym ich światem.

Nocny patrol / Ronde de nuit / The Night Watch, Julien Regnard, Francja 2020, 12’20’’

Mężczyzna i kobieta śpieszą się na wystawne przyjęcie. Po drodze do domu zaczynają się kłócić, co prowadzi do fatalnego wypadku samochodowego. Kiedy George odzyskuje świadomość, Christiny gdzieś zniknęła. Właśnie tak rozpocznie się jego upadek do piekła.

Zadrapanie / Je me gratte / Self Scratch, Chenghua Yang, Francja  2020, 8’58’’

Po rozstaniu Wen pogrąża się w melancholii. Nie potrafi z nikim rozmawiać i dlatego często rozmawia sama ze sobą. W końcu zaczyna rozumieć, że nie straciła miłości, ale pewność siebie, a dzięki temu będzie mogła pogodzić się sama ze sobą i poczuć, że znowu może się zakochać.

Orgiastyczny hiperplastik / Orgiastic Hyper-Plastic, Paul Bush, Dania 2021, 6’51’’

Widowiskowa animacja, pełna plastiku zebranego z plaż, autostrad, strychów i sklepów ze starociami. Elegia miłosnego romansu, który źle się skończył, namiętne pożegnanie z najpiękniejszym materiałem, który zniewolił naszą planetę – plastikiem. Ten sześciominutowy film to eksperymentalne rozwinięcie idei Paula Busha, pioniera animowanej fotografii i technik poklatkowych.

 

Karnet na cały festiwal 11. MFFA ANIMOCJE 2022 w cenie 70zł, dostępny tylko w kasie Kina Orzeł.