Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

„Kosmos jest sztos” (81′)

Afrykamera

Data:
04.02.2023 / Sobota
Godzina:
17:00
Miejsce:
Kino Orzeł
Wstęp:
12/15 PLN

Opis wydarzenia

Reżyseria: John Coney 

Kraj produkcji: USA 

Rok produkcji: 1974 r.

Nagrody i festiwale: Saloniki MFF, MFF Innsbruck

Polska premiera

Film Kosmos jest sztos naświetla twórczość Sun Ra. Dla niego przestrzeń kosmiczna nie była tylko chwytem reklamowym czy łatwą inspiracją dla tytułów piosenek. Była to strefa, w której rasizm był unieszkodliwiany, a czarni mogli kreować swe przeznaczenie.” – Jon Pareles, The New York Times”

Sztandarowe dzieło afrofuturyzmu, pod które fundament położył wykład uniwersytecki „The Black Man in the Cosmos” prowadzony przez Sun Ra. Jedyny w swoim rodzaju film, będący zarazem awangardowym science fiction, albumem wizualnym i blaxploitation, opowiada o misji osiedlenia Afroamerykanów na nowo odkrytej planecie. Środkiem transportu ma być free jazz Sun Ra i jego Arkestry – muzyka zakładająca wyzwolenie już w samej nazwie. Co za tym idzie, „Space is the Place” nie tylko przeciwstawia się kapitalizmowi i białej władzy, ale staje w opozycji do podszytego przemocą aktywizmu Czarnych Panter. Według filozofii Sun Ra zmiana świadomości społecznej może nastąpić wyłącznie poprzez muzykę. Utopijne, ale jakże piękne.

John Coney – twórca, który jest znany przede wszystkim jako reżyser filmu “Kosmos jest sztos”. To również producent filmu “Hardcore”, uznanego artysty wizualnego i rzeźbiarza Waltera De Marii.

Bilety na pojedynczy seans:
15 zł – normalny
12 zł – ulgowy
46 zł – rodzinny/grupowy (dla 4 osób)

Karnet na 6 seansów: 70 zł