Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Krótko i na temat…

Animocje 365 i Kino Orzeł polecają

Data:
16.06.2020 / Wtorek
Godzina:
20:00
Miejsce:
#zostańwdomu
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

Zapraszamy na kolejną odsłonę filmowego cykl w ramach Wiosny Wirtuali 2020. Animocje i Kino Orzeł wspólnie przygotowali dla Was playlisty filmów krótkometrażowych – ich wspólnym mianownikiem jest temat – inny przy okazji każdej playlisty i pokazany z różnych perspektyw wybranych twórców filmowych. Wszystko w kontekście trwającej na świecie pandemii.

Na kolejną playlistę zapraszamy we wtorek, 16 czerwca o godz. 20.00. 

Tym razem tematem przewodnim będzie nuda, która nieodłącznie kojarzy się z siedzeniem w domu, szczególnie długotrwałym i przymusowym, jak to miało miejsce podczas pierwszych tygodni pandemii. Ale nudzimy się przecież nie tylko w domu. Nuda dopada nas w pracy i na wakacjach, na służbowych spotkaniach czy rodzinnych obiadach. Nuda daje się też we znaki w związkach. Ale czasem ma ona pozytywne konsekwencje – z nudów mogą zrodzić się pomysły, na które nigdy byśmy nie wpadli.  I na koniec – nudzenie się może od czasu do czasu być po prostu przyjemne. 

Ci, którzy jednak szukają sposobu na zabicie nudy, ucieszy nasza filmowa propozycja. Tym razem nasza playlista przygotowana wspólnie przez Weronikę Płaczek, szefową Festiwalu Animocje i Szymona Idczaka z Kina Orzeł to aż siedem filmów – cztery animowane, dwa aktorskie i jeden dokumentalny, w których nuda odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Ale nudzić się podczas oglądania nie będziecie. 

Wśród naszych propozycji jest film o tym, co się dzieje, gdy pozornie nic się dzieje. I co potrafi wykreować nasz umysł i wytworzyć nasze ciało, gdy pozostajemy pozornie bierni czekając na przysłowiowego Godota. Będzie też o tym, co potrafi uruchomić w nas tzw. wolny czas i jakie przedziwne, czasem absurdalne czynności decydujemy się robić, aby… po prostu coś robić. 

Będzie też okazja obejrzeć doskonałą animację o tym, czego początkiem dla związku dwojga ludzi może być znudzenie. Na naszej playliście znalazł się też aktorski film krótkometrażowy o tym, co robi z nami monotonna praca i jak ciężko – wbrew pozorom – od niej uciec. 

Pokażemy też animację o tym, co się może wydarzyć, gdy ktoś niespodziewanie odciągnie nas od codziennej rutyny, a także film o spotkaniu z nieuniknionym, o potędze konsekwentnego dążenia do celu. Ciekawą propozycją będzie też animacja, której głównym tematem są wariacje na temat przeróżnych myśli krążących nam po głowie, czynów, które z odwagą projektujemy w umyśle, ale raczej nie zrobilibyśmy ich w rzeczywistości. I przychodzą nam one do głowy niekoniecznie z nudy. 

 

„Krótko i na temat…”, cz. 3 – 16 czerwca, godz. 20.00  na fb i stronach Animocji i Kina Orzeł.