Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kultura na świeżym vol. 110. Góry Łosiowe

cykl podróżniczy

Data:
26.03.2023 / Niedziela
Godzina:
05:50
Miejsce:
zbiórka na Dworcu Głównym PKP
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

26 marca 2023, godz. 5.50 / zbiórka Dworzec Główny PKP

Kultura na świeżym vol. 100. Góry Łosiowe.

Pozostajemy w temacie górskim i po Diabelcach jedziemy w Góry Łosiowe. Góry Łosiowe od 2018 roku są Parkiem Krajobrazowym.
Zbiórka na dworcu PKP o godz. 05.50 i jedziemy do Dziwna. (Pociąg mamy o 6:07 do Dragacza, w którym jesteśmy o 07.11. Tam przesiadka na bus Arrivy o godz. 07.16. O 07.24 jesteśmy w Grudziądzu. Z Grudziądza do Dziwna ruszamy busem Polregio o 08.55 i na miejscu w Dziwnie jesteśmy o 9:23). Bilet na to połączenie kosztuje 28,90.

Zabierzcie wygodne buty, dużo jedzenia i picia.

Ze strony kujawsko-pomorskie.pl:
Park Krajobrazowy Góry Łosiowe powstał przy północnej granicy województwa, w gminach Grudziądz i Rogóźno, na obszarze 4,8 tysiąca hektarów. Chodzi o urozmaicony krajobrazowo teren polodowcowy – pokrytą najlepiej zachowanym w kraju polem wydmowym wysoczyznę morenową, rozległy kompleks leśny i położone w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły międzywale, terasę zalewową rzeki i dno doliny Wisły i Osy. Występuje tu 119 gatunków ptaków, kilkadziesiąt gatunków ryb, spotkamy też między innymi kumaki nizinne, żaby jeziorkowe i ropuchy zielone. To także korytarz migracyjny łosi. W granicach parku znajdują się też 54 pomniki przyrody.

Na obszarze parku nie brakuje też świadectw bogatej historii i kultury tych ziem. Wieś Dusocin to miejsce urodzenia światowej sławy chirurga prof. Ludwika Rydygiera, w której do dziś zachowały ruiny jego domu rodzinnego. Na tym terenie odnajdziemy też ślady osadnictwa olęderskiego, miejsca pamięci narodowej, stanowiska archeologiczne oraz charakterystyczne cechy architektury wiejskiej: budownictwo drewniane i zabudowy z kamieni polnych.