Kultura na świeżym vol. 84: Rowerem do Torunia

11.10.2020, zbiórka: godz. 9.00,
Rynek w Starym Fordonie

Kultura na świeżym vol. 84: Rowerem do Torunia

Ta droga jest dopiero piękna. Ścieżka zbudowana jest na szlaku kolejki wąskotorowej z Torunia do Unisławia. Co jakiś czas przy drodze stoi budynek mieszkalny, który ewidentnie był kiedyś stacją kolejową. Przepiękne domy w różnym stanie, z obejściem bardziej lub mniej zadbanym. Trasa przebiega przez pradolinę Wisły, dzięki czemu ma się wrażenie, że jest się w górach. W Zamku Bierzgłowskim zobaczymy też zamek krzyżacki. Może zahaczymy o wąwóz Leszcz, może o wieś Wybczyk. Tutaj znajduje się dwór z 1898 r. wraz z parkiem, a w pobliskim Wybczu – stary dworzec kolejowy nieistniejącej od roku 1992 linii nr 246 Toruń Wschodni–Chełmno. Szosą Chełmińską wjedziemy do Torunia. Nastawiamy się na powrót rowerami, ale być może wrócimy pociągiem.