Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Laba pod Mostem Jerzego Sulimy Kamińskiego

obchody 91. urodzin Jerzego Sulimy-Kamińskiego

Data:
19.09.2020 / Sobota
Godzina:
12:00
Miejsce:
barka Lemara
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

Laba pod Mostem Jerzego Sulimy Kamińskiego

W tym roku hucznie obchodzimy 91. urodziny Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Na pokładzie Barki Lemara odbędzie się wieczór wspomnień o pisarzu oraz promocja kolejnego wydania jego kultowej książki pt. „Most Królowej Jadwigi”. W programie urodzinowym także rejsy łódką po Brdzie oraz koncerty.

Mimo, że główne uroczystości związane z 91. rocznicą urodzin pisarza odbędą się w sobotę, 19 września, już w środę (16 września) zapraszamy do Muzeum Legend Szyperskich, czyli na pokład Barki Lemara. W południe rozpocznie się tam konkurs „Cytaty z mojego Taty”. Nad pokładem barki pojawi się gala banderowa, na której znajdą się flagi marynarskiego kodu literowego. Kod skryje hasło – słowo z bydgoskiej gwary, którą mistrzowsko posługują się książkowi bohaterowie Sulimy-Kamińskiego. Wśród odkrywców hasła rozlosujemy w sobotę nagrody książkowe oraz bilety na rejs łodzią po Brdzie.

Sobotnie uroczystości także rozpoczną się o godz. 12.00. Na pokładzie Barki zobaczyć będzie można pamiątki związane z osobą pisarza, m.in. jego maszynę do pisania. Będzie też wystawa zbiorów Moniki Nawrot – Borowskiej z UKW, która od lat kolekcjonuje stare podręczniki szkolne, książki wychowawcze i elementarz. A to właśnie z takich książek uczyli się bohaterowie książki „Most Królowej Jadwigi”.

Na Barce kupić można będzie także najnowszą, urodzinową, trzytomową edycję „Mostu Królowej Jadwigi”  –  przy okazji porozmawiać będzie można z Elżbietą Kamińską – Zielińską, córką pisarza.

Przez cały dzień na pokładzie „Lemary” kręcony będzie film (techniką analogową przez Dawida Miszewskiego). O godz. 16.00 rozpocznie się koncert Jurka Paterskiego, później zagrają „Cynamony”. Chętni mogą wybrać się w rejs po Brdzie łodzią „Słowianka”.

Laba pod Mostem Jerzego Sulimy-Kamińskiego, sobota, 19 września, godz. 12.00

Szczegóły na profilu facebookowym Barki Lemara.