Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

„Martin Eden” (129′)

reż. Pietro Marcello

Data:
23.05.2021 / Niedziela
Godzina:
13:00
Miejsce:
Kino Orzeł
Wstęp:
11/14 PLN

Opis wydarzenia

Włoski film „Martin Eden” inspirowany jest bestsellerową powieścią Jacka Londona pod tym samym tytułem. Pietro Marcello przeniósł akcję filmu do Europy drugiej połowy XX wieku, chcąc tym samym pokazać uniwersalność i ponadczasowość historii opowiedzianej w książce.

Film zdobył wiele nagród na światowych festiwalach, w tym dla najlepszego aktora podczas 76. MFF w Wenecji, nagrodę David di Donatello za najlepszy scenariusz, czy nagrodę Platform na MFF w Toronto. Był także nominowany do Europejskich Nagród Filmowych w najważniejszych kategoriach: najlepszy film, reżyser, aktor oraz scenariusz.

Klasowe napięcia, nieoczywiste uczucie, rodząca się świadomość i ambicja stają u podstaw tej intrygującej historii inicjacyjnej. 

Z chwilą, gdy tytułowy bohater filmu Pietra Marcella, wywodzący się z klasy robotniczej Martin Eden, spotka na swej drodze Elenę, nie ma wątpliwości, że to miłość od pierwszego wejrzenia. Myśl o ślubie z pochodzącą z dobrze sytuowanej przemysłowej rodziny młodą kobietą powoli staje się jego obsesją.  

Zwiastuny