Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

„Martin Luther King kontra FBI” (101′)

Zero dla dyskryminacji

Data:
01.03.2022 / Wtorek
Godzina:
20:45
Miejsce:
Kino Orzeł
Wstęp:
12/15 PLN

Opis wydarzenia

Miejskie Centrum Kultury tak jak Miasto Bydgoszcz włącza się w obchody tego dnia w naszym mieście.

Międzynarodowy Dzień ” Zero dla dyskryminacji” jest obchodzony 1 marca i został ustanowiony przez Zgromadzenia Ogólne  ONZ w 2014 roku.

Tego dnia  MCK zaprasza do kina Orzeł na dwa niezwykłe filmy, podejmujące walkę z dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami i rasizmem.

Serdecznie zapraszamy. 

OPIS FILMU:

W latach 1955–1968 Martin Luther King Jr. był liderem pokojowego ruchu na rzecz równouprawnienia czarnych w Stanach Zjednoczonych. Wraz ze wzrostem popularności „amerykańskiego Gandhiego” zaczęło interesować się nim Federalne Biuro Śledcze, najpierw bezskutecznie doszukując się jego powiązań z komunizmem, a potem próbując zdyskredytować go na polu życia prywatnego. Film opowiada o jednym z najważniejszych epizodów w historii Stanów Zjednoczonych XX wieku, odkrywając jego nowe karty, które odnaleziono w niedawno odtajnionych dokumentach. Nominowany do Oscara® i zdobywca Emmy® Sam Pollard skupia się nie tyle na biografii tytułowego bohatera, co na temacie nadużyć władzy ze strony FBI pod wodzą J. Edgara Hoovera, które w latach 60. XX wieku podsłuchiwało Kinga i próbowało zniszczyć jego pozycję poprzez ujawnienie sekretów z jego życia prywatnego.

Korzystając z bogatych materiałów archiwalnych oraz wywiadów z historykami i świadkami tamtych wydarzeń, misternie tka złożony obraz przeszłości, pod której oficjalną wersją kryje się wiele trudnych pytań. Reżyser niejako mimochodem wplata w tę narrację historyczną uniwersalną refleksję o przemocy systemowej i narzędziach opresji, które jej służą. Tropi źródła i toposy rasizmu, bada autopromocyjne praktyki FBI, pyta nie tylko o przemocową rolę służb publicznych, ale i liberalnej prasy. Choć nie padają tu bezpośrednie nawiązania do współczesnych ruchów na rzecz sprawiedliwości społecznej, takich jak #BlackLivesMatter, na ekranie odbija się teraźniejszość USA, sprawiając, że film wykracza daleko poza historyczny rewizjonizm.

Zwiastuny