„Miasto” (90′) – PREMIERA FILMU + SPOTKANIE PO SEANSIE
reż. Marcin Sauter
Opis wydarzenia
23 czerwca 2021, godz. 20.30 / Kino Orzeł oraz na kanale YouTube Emcek
Zapraszamy na premierę filmu „Miasto” znakomitego bydgoskiego twórcy Marcina Sautera, która odbędzie się w środę, 23 czerwca o godz. 20.30 w Kinie Orzeł.
Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami, m.in. reżyserem i aktorami. Transmisja ze spotkania dostępna będzie o godz. 22:15 na kanale YouTube Emcek, pod tym linkiem – www.youtube.com/watch?v=qoQ2heGW98g
Czarny kryminał w Mieście z pogranicza jawy i snu, w którym nic nie jest takie jak początkowo się wydaje. Już od 25 czerwca na ekranie kina studyjnego ORZEŁ oraz ekranach kin w całej Polsce – Bartłomiej Topa, Karolina Gruszka, Mirosław Kropielnicki i Robert Więckiewicz w wyczekiwanym fabularnym debiucie Marcina Sautera – „Miasto”.
Inżynier, miłośnik twórczości Chandlera, Marek Pełka (Bartłomiej Topa) wyjeżdża wraz z synem na zjazd literatów, gdzie ma zaprezentować swoje najnowsze opowiadanie. Dla chłopca nie są to wymarzone wakacje, ale dobra okazja by spędzić trochę czasu z nieobecnym często ojcem. Wspólna podróż zawiedzie ich dużo głębiej, kiedy podczas deszczowej nocy ojciec zacznie czytać na dobranoc swoją najnowszą powieść. Zanurzeni w sennym Mieście rodem z czarnego kryminału, podążą tropem detektywa i tajemnicy, której nikt przed nim nie potrafił rozwikłać.
W roli głównej zobaczymy znakomitego Bartłomieja Topę, a na ekranie partnerują mu m. in. Karolina Gruszka, Robert Więckiewicz, Mirosław Kropielnicki, Grzegorz Warchoł, Zdzisław Wardejn, debiutujący na wielkim ekranie Piotrek Nawrocki oraz Stanisław Tym, a także jedyna w swoim rodzaju, zjawiskowa Bydgoszcz. Na uważnych widzów czeka również wiele obsadowych niespodzianek w rolach epizodycznych.
Marcin Sauter nieraz w swojej twórczości dokumentalnej przedstawiał nam realny świat w fantazyjnym, niemal baśniowym ujęciu. Teraz proponuje iście oniryczną podróż, w której fikcja rodem z czarnego kryminału i proza rzeczywistości zdają się być awersem i rewersem tej samej monety. Reżyser serwując jedyne w swoim rodzaju kino drogi, nie daje widzom łatwych odpowiedzi, a zaprasza do wspólnej refleksji. Znakomite, analogowe zdjęcia Piotra Rosołowskiego łączą estetykę neonoir z perłami kina czasów polskiej szkoły filmowej. Całość przenosi nas w świat metafory i emocjonalnej gry, której nie powstydził by się sam David Lynch.
Zdjęcia do produkcji w całości zrealizowano w plenerach Bydgoszczy oraz na terenie Kujaw i Pomorza na przełomie lat 2019/2020. Wiele ze znanych mieszkańcom plenerów oraz wnętrz, specjalnie na potrzeby filmu uzyskało wyjątkowy wygląd. W epizodach pojawiło się także kilkudziesięciu bydgoskich statystów jak również rozpoznawalnych w mieście przedstawicieli środowisk kultury. Realizacja produkcji nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie finansowe Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, Miasta Bydgoszczy oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Ponadto bardzo wiele bydgoskich instytucji i życzliwych mieszkańców pomogło w powstaniu tego wyjątkowego filmu.
Zwiastun filmu dostępny TUTAJ.