wystawa prac

17.11.2021 / Środa
Galeria Wspólna

17 listopada 2021, godz. 11.00-16.00 / Galeria Wspólna – wystawa czynna do 3 grudnia

„Mistrz-uczeń-mistrz” – wystawa artystów związanych z pracownią Janusza Kaczmarskiego i ich uczniów.

Kiedy artysta – pedagog staje się mistrzem? W pracowni malarstwa profesora Janusza Kaczmarskiego na UMK w Toruniu byli studenci którzy świadomie wybrali osobę prowadzącą. Wyczuwałam intuicyjnie, że kształcę się u niezwykłego artysty. Najważniejsze były dla mnie osobiste korekty mistrza – czasami powściągliwe, czasami rozbudowane. Profesor przywoził książki z malarstwem, pożyczał nam je do domu, odbywały się poważne rozmowy o sztuce. Wszystko razem składało się na wyjątkową atmosferę jaka panowała w pracowni, w tych ponurych czasach stanu wojennego i lat 80-tych.

Dziś wielu z tamtych studentów to profesorowie, którzy nadal na uczelniach i w pracowniach kształcą kolejnych uczniów, w oparciu o autorytet artystyczny. W ten sposób uczeń staje się mistrzem. Zaprosiłam ich na wystawę – czy pokaże ona związki pomiędzy mistrzem, a uczniem?

Joanna Stasiak pisze, że wystarczy jeden malarz, aby przywrócić wiarę w malarstwo. Dla niej to był profesor Janusz Kaczmarski. Mogę się pod tym podpisać, ale czy każdy kto kończy studia malarstwa ma takie szczęście? Trudno powiedzieć.

Aleksandra Simińska

W wystawie udział biorą: Janusz Kaczmarski (1931-2009), Robert Dobkowski, Ondrasz Kąkol, Marta Kiniewicz, Aleksandra Simińska, Sylwia Sosińska, Joanna Stasiak, Kazimierz Rochecki, Aleksander Woźniak, Anna Wójcicka.