Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Muzyczny salon w Ostromecku

koncert

Data:
05.07.2020 / Niedziela
Godzina:
14:00
Miejsce:
Pałac Nowy w Ostromecku
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

Muzyczny salon w Ostromecku

Wraz z początkiem wakacji rozpoczynamy cykl koncertów w sali złotej Pałacu Nowego w Ostromecku. W ramach „Muzycznego salonu” zagrają artyści z bydgoskiego środowiska muzycznego.

Wystąpi m. in. ceniony pianista i kameralista Tomasz Gumiela, którego ostromecka publiczność zdążyła już poznać i polubić. Artysta ma w swoim dorobku prawykonania utworów współczesnych, za które otrzymał m.in. nagrodę na Festiwalu Laureatów Konkursów w Bydgoszczy oraz nominację do nagrody Fryderyka (za nagranie dla firmy fonograficznej DUX w 2008 roku). Pianiście towarzyszyć będą: skrzypek Filip Lipski, który zdaniem krytyków „wprowadza słuchaczy w świat wysublimowanych dźwięków, niezwykłej wrażliwości i ekspresji muzycznej” oraz flecista, producent i kompozytor Tomasz Pawlicki. „Tańce świata – od Chopina do Piazzoli” – to tylko jedna z wielu propozycji dla melomanów.

W trakcie „Muzycznych salonów” wystąpią także Marzena Buchwald i Joanna Derenda-Łukasik, które nagrały płytę na fortepianie Zygmunta Noskowskiego jako Pianoduo Artists. Planujemy też recital artystki młodego pokolenia, Emilii Biskupskiej.

Zapraszamy do Ostromecka w niedziele, w godz. 14.00- 17.00:

5.07.2020 – Tomasz Gumiela i Tomasz Pawlicki

19.07.2020 – Tomasz Gumiela i Filip Lipski

Tomasz Gumiela – pianista i kameralista. Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Marii Murawskiej i prof. Jerzego Sulikowskiego, a następnie doskonalił swoje umiejętności w mistrzowskiej klasie prof. Dang Thai – Sona w Montrealu. W 2015 roku uzyskał tytuł doktora sztuki i aktualnie pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy prowadząc zajęcia z fortepianu i kameralistyki wokalnej oraz współpracuje z klasą śpiewu Prof. Katarzyny Nowak-Stańczyk.

W jego szerokim repertuarze znajdziemy m. in. dzieła pianistyki solowej XIX wieku, liczne utwory kameralne oraz znaczącą część literatury na głos i fortepian. Artysta ma także w swoim dorobku prawykonania utworów współczesnych, za które otrzymał m.in. nagrodę na Festiwalu Laureatów Konkursów w Bydgoszczy oraz nominację do nagrody Fryderyka (za nagranie dla firmy fonograficznej DUX w 2008 roku).

Współpracuje z wieloma muzykami młodego pokolenia, w szczególności specjalizując się w kameralistyce wokalnej. Był wielokrotnie nagradzany jako kameralista na prestiżowych konkursach wokalnych i kameralnych (w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Nowym Sączu, Włoszakowicach).