„Muzyka w ostromeckim parku” – posłuchaj nagrań pianistów na odrestaurowanych fortepianach Marty i Krall & Seidler

zapraszamy na spacery z muzyką w tle

01.05.2021 / Sobota
Zespół Pałacowo - Parkowy w Ostromecku

1 maja 2021, godz. 12.00-16.00 / Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku

W sobotę, 1 maja w przestrzeni ostromeckich parków zabrzmi muzyka nagrana na fortepianie firmy Marty oraz Krall & Seidler. Obydwa instrumenty odzyskały swoją świetność w Pracowni Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka w Słupnie pod Warszawą. Jeden z nich należał do kompozytora Zygmunta Noskowskiego, doskonałego kompozytora i pedagoga.

Ostromecka kolekcja to jedna z największych i najbogatszych kolekcji zabytkowych instrumentów w Polsce, obok Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku czy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Obecnie liczy ponad 70 fortepianów i instrumentów pokrewnych.

Podczas spacerów po parku, z głośników płynąć będzie muzyka z następujących płyt:

1. Mariusz Klimsiak gra utwory Roberta Schumanna i Zygmunta Noskowskiego
  2. Pieśni wybrane Zygmunta Noskowskiego. Realizacja: Wojciech Dyngosz, baryton, Monika Litwin-Dyngosz, mezzosopran oraz Justyna Jakubowska akompaniująca na fortepianie.
  3. Barbara Marcinkowska gra przeboje muzyki klasycznej (wiolonczela). Akompaniuje Jean Bernard Marie (fortepian).
  4. „Zygmunt Noskowski kameralnie na cztery ręce” Duetu Pianoartists, czyli Marzena Buchwald i Joanna Łukasik-Derenda wykonują „Suitę Polską op. 28” oraz „Fantazję góralską” kompozytora.
  5. Hommage a Maria Szymanowska – płyta nagrana przez znakomitą pianistkę Marię Gabryś-Heyke. Artystka nagrała m.in. utwory Marii Szymanowskiej, Franza Xavera Mozarta czy Michała Kleofasa Ogińskiego.