Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Mychajło Illienko – spotkanie z reżyserem / Михайло Іллєнко – зустріч з режисером

Przeczytana UKRAINA 2022: Trzy dni z kulturą ukraińską

Data:
18.06.2022 / Sobota
Godzina:
Miejsce:
sala MCK
Wstęp:
wolny

Opis wydarzenia

18 czerwca 2022, godz. 18.00 / sala MCK

Mychajło Illienko (1947), aktor, scenarzysta i jeden z najbardziej znanych i cenionych ukraińskich reżyserów. Twórca, który nie rezygnując z autorskiego charakteru swoich filmów, potrafił stworzyć dzieła niezwykle popularne, wręcz hitowe, jak „Fuzhou” czy „Chrzczony ogniem”. W czasie festiwalu zaprezentujemy jego najnowszy obraz „Tołoka” („Толока”, 2020) – film oparty na wierszu Tarasa Szewczenki, który stanowi swoiste repetytorium z całej historii Ukrainy: od kozaczyzny, przez rewolucje, wojny i Wielki Głód, po katastrofę czarnobylską i współczesność.

Михайло Іллєнко (1947), актор, сценарист, один із найвідоміших і найшанованіших українських режисерів. Художник, який, не відмовляючись від самобутнього характеру своїх фільмів, зміг створити надзвичайно популярні стрічки, такі як «Фучжоу» чи «ТойХтоПройшовКрізьВогонь». Під час фестивалю ми представимо його останній фільм «Толока» (2020), створений за мотивами віршів Тараса Шевченка. Стрічка є своєрідним відображенням усієї історії України: від козацтва, крізь революції, війни та Голодомор, аж до Чорнобильської катастрофи і сьогодення.